2015/16 Season Results

30 AprilJunior National Championships 2016
23-24 AprilNational Championships 2016
16 AprilGalway Novice Foil
19-20 MarchBelfast Open
12-13 MarchStudent Individual Championships
27-28 FebruaryDublin Épée
27 FebruaryTrinity Team Foil
20 FebruaryVinnie Duffy Sabre
13/14 FebruaryEast of Ireland Open
6/7 FebruaryMaynooth Novice Cup
23/24 JanuaryNorthern Ireland Open
12 DecemberWinter Blade (An Lann Gheimhridh)
28/29 NovemberIrish Open
14/15 NovemberDerry Open
7 NovemberTrinity Cup
31 October / 1 NovemberWest of Ireland Open
24/25 OctoberNorth West Open
17 OctoberLord Killanin Trophy (Pembroke Youth Series)
3/4 OctoberIrish Intermediate Championships
19/20 SeptemberGalway Open
29/30 AugustSouth of Ireland Open

West of Ireland Open

Nenagh College, Nenagh, Co. Tipperary


Men’s Épée

Top Veteran: Yves Carnec (3rd; Pembroke)
Top Novice: Shane Haverty (8th; DCU)
 Rank   Name   First name   Club   Country 
 1   Tomojzer   Bence   DCU   HUN 
 2   Laurentiu   Ricuta   UCC   ROU 
 3   Carnec   Yves   PEMBROKE   FRA 
 3   Corcoran   Geoffrey   SALLE DUBLIN   IRL 
 5   Whelan   Shane   SALLE DUBLIN   IRL 
 6   Salter   Duncan   PEMBROKE   GBR 
 7   O’Malley   Scott   SALLE DUBLIN   IRL 
 8   Haverty   Shane   DCU   IRL 
 9   Hayes   Rory   UCC   IRL 
 10   Anastase   Radu   BLESSINGTON   ROU 
 11   Kulka   Dawid   PEMBROKE   POL 
 12   Carroll   Donncdha   UCC   IRL 
 13   Brennan   Paddy   PEMBROKE   IRL 
 14   Ryan   Sean   UCD   IRL 
 15   Boyle   Conor   MAYNOOTH UNIVERSITY   IRL 
 16   Carnec   Joseph   PEMBROKE   FRA 
 17   Byrne   Ross   DUFC   IRL 
 18   Barcza   Balazs   PEMBROKE   HUN 
 19   Davitt   Fionan   UCD   IRL 
 20   Sutherland   Kirk   MUNSTER BLADES   IRL 
 21   Piao   Song-Zhe   PEMBROKE   CHN 
 22   Kuczera   Filip   DUFC   POL 
 23   Floudas   Achilleas   DUFC   GRE 
 24   O’Sullivan   Sean   DCU   IRL 
 25   Gleeson   Joe   MUNSTER BLADES   IRL 
 26   Nesirky   John   MUNSTER BLADES   GBR 
 27   Kelly   Cathal   MUNSTER BLADES   IRL 
 28   O’Callaghan   Andy   DCU   IRL 
 29   O’Keeffe   William   MUNSTER BLADES   IRL 
 30   Cosgrove   Darragh   MUNSTER BLADES   IRL 

Women’s Épée

Top Veteran: Fiona Haldane (5th; Grosvenor)
Top Novice: Lucy Johnson (10th; DUFC)
 Rank   Name   First name   Club   Country 
 1   Hindsgaul   Camille   DUFC   DEN 
 2   McGill   Lorraine   MAYNOOTH UNIVERSITY   IRL 
 3   Mullen   Alisha   PENTATHLON IRELAND   IRL 
 3   Donaghy   Laura       IRL 
 5   Haldane   Fiona   GROSVENOR   GBR 
 6   Brassil   Sive   PENTATHLON IRELAND   IRL 
 7   Duggan McSweeney   Aoife   MUNSTER BLADES   IRL 
 8   Kane   Suzanne   DCU   IRL 
 9   Megaw   Eve   Lisburn Gladiators   IRL 
 10   Johnson   Lucy   DUFC   IRL 
 11   Coleman-Lenehan   Kate   PENTATHLON IRELAND / UCD   IRL 
 12   Slater   Charlotte   LISBURN GLADIATORS   IRL 
 13   Mellon-Whelan   Sorcha   SALLE DUBLIN   IRL 
 14   O’Neill   Eimear   PLYMOUTH FC   IRL 
 15   Sheppard   Jessica   RAVENWOOD   IRL 
 16   Duggan McSweeney   Roisin   MUNSTER BLADES   IRL 
 17   O’Connell   Claire   DCU   IRL 
 18   Kraman   Elisabeth   DCU   EST 
 19   McGee   Sophia   MUNSTER BLADES   IRL 
 20   Scullion   Danielle   DCU   IRL 

Men’s Foil

Top Veteran: Patrick Dight (3rd; Munster Blades)
Top Novice: Fionan Davitt (9th; UCD)
 Rank   Name   First name   Club   Country 
 1   Cusack   Brendan   EMPIRE UNITED   IRL 
 2   Wyatt   John   PEMBROKE   IRL 
 3   Cripwell   Phillip   DUFC   IRL 
 3   Dight   Patrick   MUNSTER BLADES   IRL 
 5   Hayes   Rory   UCC   IRL 
 6   Wallace   Luke   GROSVENOR   GBR 
 7   Salter   Duncan   PEMBROKE   GBR 
 8   Couper   Grant   SALLE DUBLIN   IRL 
 9   Davitt   Fionan   UCD   IRL 
 10   Floudas   Achilleas   DUFC   GRE 
 11   Ricketts   Fred   CYRANO   IRL 
 12   Bryant   James   DUFC   IRL 
 13   Nesirky   John   MUNSTER BLADES   GBR 
 14   Donaghy   Fearghal   DUFC   IRL 
 15   Patmore   Sean   DUFC   IRL 
 16   Dight   Luke   MUNSTER BLADES   IRL 
 17   McNally   Andrew   MUNSTER BLADES   IRL 

Women’s Foil

 Rank   Name   First name   Club   Country 
 1   Smith   Anna   DUFC   CAN 
 2   Ramalho   Joana       POR 
 3   Slater   Charlotte   LISBURN GLADIATORS   IRL 
 3   McDonough   Fiadhnait   NUI GALWAY   IRL 
 5   Mirakoff   Laura   UCD   FRA 
 6   Percival   Crystal-Rose   DUFC   GBR 
 7   Cormican   Ciara   LISBURN GLADIATORS   IRL 
 8   McGee   Sophia   MUNSTER BLADES   IRL 
 9   Nic Thomás   Ellen   DUFC   IRL 

Men’s Sabre

Top Novice: Colm Kelleher (5th; DUFC)
 Rank   Name   First name   Club   Country 
 1   McCabe   John   BOYNE VALLEY   IRL 
 2   Tobin   Hugh   UCC   IRL 
 3   MacSweeney   Kevin   UCC   IRL 
 3   Healy   Sean   DUFC   IRL 
 5   Kelleher   Colm   DUFC   IRL 
 6   Chen   Yiquian   DUFC   CHN 
 7   Bryant   James   DUFC   IRL 
 8   Coalter   Matthew   DUFC   GBR 
 9   Dight   Luke   MUNSTER BLADES   IRL 
 10   Leech    Alex   BOYNE VALLEY   IRL 

Women’s Sabre

Top Veteran: Una DeBhuinn (9th; Ravenwood)
Top Novice: Emily Nolan (8th; DUFC)
 Rank   Name   First name   Club   Country 
 1   Nouvian   Manon   DUFC   FRA 
 2   Murray   Olivia   DUFC   IRL 
 3   Taylor   Beth   LISBURN GLADIATORS   IRL 
 3   Clarke   Anne   UCC   USA 
 5   Goslin   Sarah   DKIT   IRL 
 6   Beranger   Laura   UCC   FRA 
 7   Cormican   Ciara   LISBURN GLADIATORS   IRL 
 8   Nolan   Emily   DUFC   IRL 
 9   DeBhuinn   Una   FENCEFIT   IRL