2015/16 Season Results

30 AprilJunior National Championships 2016
23-24 AprilNational Championships 2016
16 AprilGalway Novice Foil
19-20 MarchBelfast Open
12-13 MarchStudent Individual Championships
27-28 FebruaryDublin Épée
27 FebruaryTrinity Team Foil
20 FebruaryVinnie Duffy Sabre
13/14 FebruaryEast of Ireland Open
6/7 FebruaryMaynooth Novice Cup
23/24 JanuaryNorthern Ireland Open
12 DecemberWinter Blade (An Lann Gheimhridh)
28/29 NovemberIrish Open
14/15 NovemberDerry Open
7 NovemberTrinity Cup
31 October / 1 NovemberWest of Ireland Open
24/25 OctoberNorth West Open
17 OctoberLord Killanin Trophy (Pembroke Youth Series)
3/4 OctoberIrish Intermediate Championships
19/20 SeptemberGalway Open
29/30 AugustSouth of Ireland Open

South of Ireland Open

Mardyke Arena, Mardyke Walk, Western Road , Cork, Ireland


Men’s Épée

Top Veteran: Duncan Salter (5th; Pembroke)
Top Novice: Ronan Cranny (14th; Connaught)
 Rank   Name   First name   Club   Country 
 1   Laurentiu   Ricuta   UCC   ROU 
 2   Corcoran   Geoffrey   QUB   IRL 
 3   O’Malley   Scott   SALLE DUBLIN   IRL 
 3   Tracey   Matthew   UCD   IRL 
 5   Salter   Duncan   PEMBROKE   GBR 
 6   Brennan   Paddy   PEMBROKE   IRL 
 7   Carroll   Donncdha   UCC   IRL 
 8   Burnside   Jonathan   FOYLE   IRL 
 9   Andrews   Timothy   PLYMOUTH   IRL 
 10   Verdon   Paul   GROSVENOR   IRL 
 11   Kulka   Dawid   PEMBROKE   POL 
 12   Hatton   Neil   MALVERN   IRL 
 13   Sutherland   Kirk   MUNSTER BLADES   IRL 
 14   Cranny   Ronan   CONNAUGHT   IRL 
 15   Hayes   Rory   UCC   IRL 
 16   Sutherland   Luke   MUNSTER BLADES   IRL 
 17   Barcza   Balazs   PEMBROKE   HUN 
 18   Patrick   Kieran   UNIVERSITY OF LEICESTER   GBR 
 19   Daly   Conor   NUI GALWAY   IRL 
 20   Hogan   Colin   UCC   IRL 
 21   Davitt   Fionan   UCD   IRL 
 22   Carnec   Joseph   PEMBROKE   FRA 
 23   Masterson   John   NUI GALWAY   IRL 
 24   Lynch   Pat   SALLE DUBLIN   IRL 
 25   Clarke   Sean   NUI GALWAY   IRL 

Women’s Épée

Top Veteran: Anna-Lise Mion (1st; Pembroke)
Top Novice: Lucy Johnson (3rd; DUFC)
 Rank   Name   First name   Club   Country 
 1   Mion   Anna Lise   PEMBROKE   IRL 
 2   Johnson   Kerrie   PLYMOUTH   IRL 
 3   Slater   Charlotte   LISBURN GLADIATORS   IRL 
 3   Johnson   Lucy   DUFC   IRL 
 5   Nesirky   Frankie   MUNSTER BLADES   IRL 
 6   Mellon-Whelan   Sorcha   SALLE DUBLIN   IRL 
 7   Hindsgaul   Camille   DUFC   DEN 
 8   Andrews   Emma   PLYMOUTH   IRL 
 9   Donaghy   Laura       IRL 
 10   Kane   Suzanne   DCU   IRL 
 10   Haldane   Fiona   GROSVENOR   GBR 
 12   Sheppard   Jessica   FENCEFIT   IRL 
 13   Schwarz-Kuhfus   Melissa   UCC   GER 
 14   Harron   Brienin   FOYLE   IRL 
 15   Magee   Sofia   MUNSTER BLADES   IRL 
 16   Shanahan   Amy   UCC   IRL 

Men’s Foil

Top Veteran: Duncan Salter (5th; Pembroke)
Top Novice: Fearghal Donaghy (17th; DUFC)
 Rank   Name   First name   Club   Country 
 1   Cusack   Brendan   EMPIRE UNITED   IRL 
 2   Cripwell   Phillip   DUFC   IRL 
 3   Hayes   Rory   UCC   IRL 
 3   Verdon   Paul   GROSVENOR   IRL 
 5   Whittaker   Sean   UCC   IRL 
 6   Coleman   Conor   MAYNOOTH UNIVERSITY   IRL 
 6   Couper   Grant   SALLE DUBLIN   IRL 
 8   Salter   Duncan   PEMBROKE   GBR 
 9   Dight   Patrick   MUNSTER BLADES   IRL 
 10   Houldsworth   Alastair   BELFAST FC   GBR 
 11   Patrick   Kieran   UNIVERSITY OF LEICESTER   GBR 
 12   McClenahan   Conor   BELFAST FC   IRL 
 13   Wyatt   John   PEMBROKE   IRL 
 14   Wallace   Luke   GROSVENOR   IRL 
 15   Ricketts   Fred   CYRANO   IRL 
 16   Cranny   Ronan   CONNAUGHT   IRL 
 17   Donaghy   Fearghal   DUFC   IRL 
 18   Kelleher   Colm   DUFC   IRL 
 19   MacSweeney   Kevin   UCC   IRL 
 20   Davitt   Fionan   UCD   IRL 
 21   Daly   Conor   NUI GALWAY   IRL 
 22   Masterson   John   NUI GALWAY   IRL 
 23   Dight   Luke   MUNSTER BLADES   IRL 
 24   Keating   Shane   MUNSTER BLADES   IRL 

Women’s Foil

 Rank   Name   First name   Club   Country 
 1   Lee   Anna   PEMBROKE   IRL 
 2   Duxbury   Victoria   BELFAST   IRL 
 3   Ramalho   Joana       POR 
 3   Slater   Charlotte   LISBURN GLADIATORS   IRL 
 5   McDonough   Fiadhnait   NUI GALWAY   IRL 
 6   Cormican   Ciara   LISBURN GLADIATORS   IRL 

Men’s Sabre

Top Novice: Colm Kelleher (3rd; DUFC)
 Rank   Name   First name   Club   Country 
 1   Kirimlidis   Michalis   SALLE DUBLIN   IRL 
 2   Clarke   Aidan   SALLE DUBLIN   IRL 
 3   McCabe   John   BOYNE VALLEY   IRL 
 3   Kelleher   Colm   DUFC   IRL 
 5   MacSweeney   Kevin   UCC   IRL 
 6   Halkiadakis   Georgos   BOYNE VALLEY   IRL 
 7   Hayes   Patrick   DUFC   IRL 

Women’s Sabre

Top Veteran: Una DeBhuinn (5th; Fencefit)
 Rank   Name   First name   Club   Country 
 1   Clarke   Anne   UCC   USA 
 2   Taylor   Beth   LISBURN GLADIATORS   IRL 
 3   Cormican   Ciara   LISBURN GLADIATORS   IRL 
 3   McDonough   Fiadhnait   NUI GALWAY   IRL 
 5   DeBhuinn   Una   FENCEFIT   IRL