2014/15 Season Results

28/29 MarchBelfast Open
21/22 MarchIrish National Championships
21/22 FebruaryMerseyside Open
14/15 FebruaryEast of Ireland Open
7/8 FebruaryMaynooth Novice Cup
31 JanuaryVinnie Duffy Memorial Sabre
24/25 JanuaryNorthern Ireland Open
6 DecemberWinter Blade
29/30 NovemberIrish Open
25/26 OctoberWest of Ireland Open
11/12 OctoberIntermediate Championships
23/24 AugustSouth of Ireland Open

South of Ireland Open

Mardyke Arena, Mardyke Walk, Western Road , Cork, Ireland

Men’s Épée | Men’s Foil | Men’s Sabre | Women’s Épée | Women’s Foil | Women’s Sabre


Men’s Épée

 Rank   Name   First name   Club 
 1   BURNSIDE   David   FOYLE 
 2   FITZPATRICK   Paul   BEXLEY 
 3   BURNSIDE   Jonathan   FOYLE 
 3   CORCORAN   Geoffrey   SALLE DUBLIN 
 5   WHELAN   Shane   SALLE DUBLIN 
 6   SLATER   Philip   LISBURN GLADIATORS 
 7   DIGHT   Patrick   LIMERICK BLADES 
 8   HAYES   Rory   UCC 
 9   ADAMS   Richard   QUB 
 10   TRACEY   Matthew   UCD 
 11   SALTER   Duncan   PEMBROKE 
 12   BOLTE   Rainer   CONNAUGHT 
 13   DICKSON   Thomas   TEAM NEWCASTLE 
 14   HANLON   Killian   DUFC 
 15   VERDON   Paul   GROSVENOR 
 16   PORTER   Timothy   DUFC 
 17   CARROLL   Donncdha   UCC 
 18   PRICE   Jamie   FOYLE 
 19   LYNCH   Pat   SALLE DUBLIN 
 20   COFFEY   Jeremiah   CYRANO 
 21   EGAN   Simon   UCC 
 22   CLARKE   Sean   NUIG 
 23   BOYLE   Conor   NUIM 
 24   BYRNE   Ross   DUFC 
 25   HOGAN   Colin   UCC 
 26   MASTERSON   John   NUIG 
 27   DALY   Conor   NUIG 
 28   FOMIN   David   FOYLE 

Men’s Foil

 Rank   Name   First name   Club 
 1   NAGLE   Conor   PEMBROKE 
 2   WYATT   John   PEMBROKE 
 3   EVE   Tony   GROSVENOR 
 3   HANLON   Killian   DUFC 
 5   HAYES   Rory   UCC 
 6   CRIPWELL   Philip   PEMBROKE 
 7   MCCLENAHAN   Conor   BELFAST 
 8   SALTER   Duncan   PEMBROKE 
 9   REID   Gareth   GROSVENOR 
 10   MAHER   Kevin   UCD 
 11   COUPER   Grant   SALLE DUBLIN 
 12   WHITTAKER   Sean   UCC 
 13   BODELS   Callum   BELFAST 
 14   CORCORAN   Geoffrey   SALLE DUBLIN 
 15   GWYNNE   Kris   GROSVENOR 
 16   BURNSIDE   Jonathon   FOYLE 
 17   MACUNFRAIDH   Ruairi   CYRANO 
 18   ASTON   Bobby   NUIM 
 19   MASTERSON   John   NUIG 
 20   PORTER   Timothy   DUFC 
 21   CARROLL   Donncdha   UCC 
 22   FLOUDAS   Achilleas   DUFC 
 23   RICKETTS   Fred   CYRANO 
 24   O FLYNN   Derick   NUIG 
 25   PATMORE   Sean   DUFC 
 26   BYRNE   Ross   DUFC 
 27   HOGAN   Colin   UCC 
 28   DALY   Conor   NUIG 
 29   BOYLE   Conor   NUIM 
 30   MAC SWEENEY   Kevin   UCC 
 31   CRANNY   Ronan   NUIG 
 32   MCGOWAN   Paul   NUIG 
 33   CLARKE   Sean   NUIG 
 34   O GRADY   Jason   NUIM 
 35   SKEHAN   Oengus   NUIG 
 36   O’CONNOR   Brian   CYRANO 
 37   HENDRICK   Cian   NUIM 

Men’s Sabre

 Rank   Name   First name   Club 
 1   CONCANNON   Stephen   SALLE DUBLIN 
 2   KIRIMILIDIS   Michalis   SALLE DUBLIN 
 3   CONNOLLY   David   FOYLE 
 3   NICHOLL   James   FOYLE 
 5   TOBIN   Hugh   UCC 
 6   CLARKE   Aidan   SALLE DUBLIN 
 7   MURRAY   Brian   FOYLE 
 8   MCCAFFERTY   Niall   FOYLE 
 9   MAC SWEENEY   Kevin   UCC 
 10   MCCABE   John   BOYNE VALLEY 
 11   DONNELLY   Jonathan   QUB 
 12   FLYNN   Fionn   DKIT 
 13   ALEXANDER   Kevin   NORTH LONDON SABRE 
 14   O FLYNN   Derick   NUIG 
 15   DOWLING   Luke   DUFC 
 16   PATTON   Ross   FOYLE 
 17   ASTON   Bobby   NUIM 
 18   MCGOWAN   Paul   NUIG 
 19   HENDRICK   Cian   NUIM 
 20   QUIGLEY   Barry   FOYLE 
 21   SCHUSTOW   Danny   UCC 
 22   CRANNY   Ronan   NUIG 
 23   O GRADY   Jason   NUIM 
 24   HEGARTY   Christian   FOYLE 

Women’s Épée

 Rank   Name   First name   Club 
 1   DONAGHY   Laura   PLYMOUTH 
 2   JOHNSON   Kerrie   PLYMOUTH 
 3   HALDANE   Fiona   GROSVENOR 
 3   KANE   Suzanne   DCU 
 5   NESIRKY   Frances Mae   LIMERICK BLADES 
 6   MELLON-WHELAN   Sorcha   SALLE DUBLIN 
 7   MCDONOUGH   Fiadhnait   NUIG 
 8   CLAIR   Jacinta   UCC 
 9   DUGGAN MCSWEENEY   Roisin   LIMERICK BLADES 
 10   DUGGAN MCSWEENEY   Aoife   LIMERICK BLADES 
 10   MCCAFFERTY   Lucia   FOYLE 
 12   FLYNN   Olivia   CYRANO 
 13   HARGITAI   Dora   CONNAUGHT 
 14   O’RIORDAN   Martha   UCC 
 15   HAYES   Liz   UCC 
 16   SHANAHAN   Amy   KINSALE 
 17   BOLTE   Nicole   CONNAUGHT 

Women’s Foil

 Rank   Name   First name   Club 
 1   DUXBURY   Victoria   BELFAST 
 2   RAMALHO   Joana   SALLE DUBLIN 
 3   PHILPOTT   Rachel   SULLIVAN 
 3   TAYLOR   Lucy   GROSVENOR 
 5   FLYNN   Olivia   CYRANO 
 6   SLATER   Charlotte   LISBURN GLADIATORS 
 7   MAGINN   Emily   SULLIVAN 
 8   MCDONOUGH   Fiadhnait   NUIG 
 9   WITNEY   Alice   BOSTON 
 10   KELLIHER   Amy   UCC 
 11   PERCIVAL   Crystal   DUFC 
 12   BERANGER   Laura   UCC 
 13   GRIFFIN   Tara   UCC 
 14   HAYES   Ciara   UCC 

Women’s Sabre

 Rank   Name   First name   Club 
 1   SPENCE   Niamh   FOYLE 
 2   BARCLAY   Erin   UCC 
 3   LOLIES   Alexandra   UCC 
 3   SIEGMUND   Maddie   NUIM 
 5   BALL   Mary   U/A 
 6   MARSHALL   Kathryn   FOYLE 
 7   FEIGHAN   Sarah-Marie   UCD 
 8   ZIEMELE   Gerda   UCD 
 9   STAFFORD   Aisling   DKIT