These are the competition results for tournaments held in the 2007/8 season.

23/24 August South of Ireland Open
9/10 August UCD Novice Championship
27 July Dublin Épée

South of Ireland Open

23-24 August 2008

Men’s Épée | Men’s Foil | Men’s Sabre | Women’s Épée | Women’s Foil | Women’s Sabre

Mens Epee

 Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   TREDGER   Dudley      BEXLEY 
 2   FITZPATRICK   Paul      HAVERSTOCK 
 3   MARTIN   Fergal      MAYNOOTH 
 3   MC GRATTAN   Eamon      N/A 
 5   KIRIMILIDIS   Michalis      UCC 
 6   CLARKE   Aidan      UCD 
 7   O’HANLON   Eoin      N/A 
 8   HALLORAN   Keith      SALLE DUFFY 
 9   VEYRAT   Nicolas      UCC 
 10   NOONAN   Richard      SALLE DUFFY 
 11   FLYNN   Colm      DUFC 
 12   CONNOLLY   Marc      N/A 
 13   LUA   Wen Sheng      UCC 
 14   WHELAN   Paul      UCC 
 15   STRATFORD   James      DUFC 
 16   LAVIN   Paul      UCD 
 17   MCKENZIE-BROWN   Peter      TORY HILL ESCRIME 
 18   SIMPSON   Jamie      STOCKPORT 

Mens Foil

 Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   MARTIN   Fergal      MAYNOOTH 
 2   HESLOP   Adam      RCP 
 3   KIRIMILIDIS   Michalis      UCC 
 3   SANCROFT   Glenn      SALLE ROLLO 
 5   CLARKE   Aidan      UCD 
 6   O’NEILL   Sean      UCC 
 7   MULLIGAN   Donal      DUFC 
 8   MAC UNFRAIDH   Ruairi      SALLE DUBLIN 
 9   HORGAN   Bill      UCC 
 10   GIBBONS   Declan      DUFC 
 11   O’HANLON   Eoin      N/A 
 12   FITZPATRICK   Paul      HAVERSTOCK 
 13   HOWARTH   Matthew      MORECAMBE YOUNG BLADES 
 14   DAVIS   Michael      UCD 
 15   SYKES   Garrett      UCD 
 16   WILSON   Peter      UCC 
 17   MC DERMOTT   Oisin      UCD 
 18   O SE   Daithi      UCC 
 19   BROSNAN   Gerald      SALLE PAUL 
 20   SIMPSON   Jamie      STOCKPORT 
 21   WHELAN   Paul      UCC 
 22   BEECHAM   Gabriel      DUFC 
 23   LAVIN   Paul      UCD 
 24   FARRELL   Brendan      UCD 

Mens Sabre

 Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   MC NAMEE   Owen      USMT PARIS 
 2   DOWNEY   David      FOYLE AND LONDONDERRY 
 3   MOONEY   Chris      DKIT 
 3   SANCROFT   Glenn      SALLE ROLLO 
 5   TOBIN   Hugh      MAYNOOTH 
 6   GONZALEZ   Rodrigo      DUFC 
 7   HESLOP   Adam      RCP 
 8   MC DERMOTT   Oisin      UCD 
 9   MC CABE   John      DKIT 
 10   MAHER   Kevin      MAYNOOTH 
 11   O’NEILL   Sean      UCC 
 12   DALY   Dan      CARU 
 13   SIMPSON   Jamie      STOCKPORT 
 14   COUGHLAN   David      UCC 
 15   DAVIS   Michael      UCD 
 16   WILSON   Peter      UCC 
 17   STAUNTON   David      MAYNOOTH 

Womens Epee

 Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   CULLEN   Orla      UCC 
 2   MCGILL   Lorraine      MAYNOOTH 
 3   HARVEY   Kate      SALLE DUBLIN 
 3   LAWLESS   Shauna      MPAI 
 5   LEE   Sinead      UCD 
 6   BLATNEK   Andrea      UCC 
 7   HAYES   Rieke      UCC 
 8   MATHESON   Marie      NEWCASTLE 
 9   GRAINGER   Claire      UCD 
 10   CAREY   Aoife      UCD 
 11   CLAIR   Jacinta      UCC 
 12   BONE   Laura Ann      GUILDFORD 

Womens Foil

 Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   WALOSZEK   Sonja      TSV NEU-ULM 
 2   TREACY   Maria      DUFC 
 3   HARVEY   Kate      SALLE DUBLIN 
 3   HAYES   Rieke      UCC 
 5   STEACY   Sarah      BEXLEY 
 6   BRYANT   Eleanor      NOTTINGHAM CITY 
 7   CODD   Isabella      PEMBROKE 
 8   MC GILL   Lorraine      MAYNOOTH 
 9   JENNINGS   Jenny      SALLE DUBLIN 
 10   NI DHUINNIN   Siobhan      UCC 
 11   SANGER   Kevanne      BANGOR UNIVERSITY 
 12   O’LOUGHLIN   Aoife      UCC 
 13   KOTZUR   Marie      UCC 
 14   CAREY   Aoife      UCD 
 15   CHRISTY   Alex      UCD 
 16   FOX-ROBERTS   Lorelei      UCD 
 17   LEE   Sinead      UCD 
 18   CLAIR   Jacinta      UCC 

UCD Novice Championships

9=10 August 2008

Men’s Épée | Men’s Foil | Men’s Sabre | Women’s Épée | Women’s Foil | Women’s Sabre

Mens Epee

 Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   CAFFERY   Stephen   IRL   PEMBROKE 
 2   LANCASTER   John   IRL   UCD 
 3   BROWN   Gabriel   IRL   QUB 
 3   DAVIS   Michael   IRL   UCD 
 5   FARRELL   Brendan   IRL   UCD 
 6   MAHER   Kevin   IRL   NUIM 
 7   BEECHAM   Gabriel   IRL   DUFC 
 8   O REAGN   Kyle   IRL   NUIM 
 9   SYKES   Garrett   IRL   UCD 
 10   MC CORMACK   Mark   IRL   PEMBROKE 
 11   STAUNTON   David   IRL   NUIM 

Mens Foil

 Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   SYKES   Garrett   IRL   UCD 
 2   CAFFERTY   Stephen   IRL   PEMBROKE 
 3   KELLY   Rob   IRL   UCD 
 3   MCGLYNN      IRL   NUIM 
 5   O’REGAN   Kyle   IRL   NUIM 
 6   MCNAMARA      IRL   NUIM 
 7   DAVIS   Michael   IRL   UCD 
 8   FARRELL   Brendan   IRL   UCD 
 9   MCCORMACK      IRL   UCD 
 10   LANCASTER      IRL   UCD 
 11   MCCABE      IRL   DKIT 
 12   BEECHAM   Gabriel   IRL   DUFC 
 13   SCANLAN   Daniel   IRL   UCD 
 14   BROWN   Gabriel   IRL   QUB 
 15   STAUNTON      IRL   NUIM 

Mens Sabre

 Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   MOONEY   Chris   IRL   DKIT 
 2   MC CABE   John   IRL   DKIT 
 3   DAVIS   Michael   IRL   UCD 
 3   MAHER   Kevin   IRL   NUIM 
 5   FEGAN   Marc   IRL   DKIT 
 6   SYKES   Garrett   IRL   UCD 
 7   NORDON   Brian   IRL   DKIT 
 8   DURCAN   Barry   IRL   DKIT 
 9   BROWN   Gabriel   IRL   QUB 
 10   ROCHE   Aaron   IRL   DKIT 
 11   KELLY   Rob   IRL   UCD 
 12   FARRELL   Brendan   IRL   UCD 
 13   DOYLE   Nathaniel   IRL   DKIT 
 14   DOYLE   Garreth   IRL   DKIT 
 15   STAUNTON   David   IRL   NUIM 
 16   BEECHAM   Gabriel   IRL   DUFC 
 17   LANCASTER   John   IRL   UCD 
 18   MC CORMACK   Mark   IRL   PEMBROKE 
 19   CAFFERY   Stephen   IRL   PEMBROKE 
 20   O REGAN   Kyle   IRL   NUIM 

Womens Epee

 Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   CAREY   Aoife   IRL   UCD 
 2   LEE   Sinead   IRL   UCD 
 3   CHRISTY   Alex   IRL   UCD 
 3   KELLY   Aoife   IRL   NUIM 
 5   FOX-ROBERTS   Lorelei   IRL   UCD 

Womens Foil

 Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   CAREY   Aoife   IRL   UCD 
 2   CHRISTY   Alex   IRL   UCD 
 3   KELLY   Aoife   IRL   NUIM 
 3   LEE   Sinead   IRL   UCD 
 5   FOX-ROBERTS   Lorelei   IRL   UCD 

Womens Sabre

 Ranking   Name   First name   Country   Club 
 1   MC ENEANEY   Carrie   IRL   DKIT 
 2   CHRISTY   Alex   IRL   UCD 
 3   CAREY   Aoife   IRL   UCD 
 3   FOY   Emmma   IRL   DKIT 
 5   LEE   Sinead   IRL   UCD 

Dublin Epee

27 July 2008

Men’s Épée | Women’s Épée

Men’s Epee

Ranking Name First name Country Club
1 MC GRATTAN Eamonn IRL N/A
2 KIRIMLIDIS Michalis IRL UCC
3 CLARKE Aidan IRL UCD
3 FLYNN Colm IRL DUFC
5 BARRETT Kenneth IRL DCU
6 MC BRYAN David IRL EDNBURGH FC
7 BALFE Myles IRL SALLE DUBLIN
8 CREGAN Eoghan IRL DCU
9 O’NEILL Sean IRL UCC
10 SIMPSON Jamie IRL STOCKPORT
11 SYKES Garrett IRL UCD
12 FARRELL Brendan IRL UCD

Women’s Epee

Ranking Name First name Country Club
1 MCGILL Lorraine IRL NUI MAYNOOTH
2 LOWRY O’REILLY Hannah IRL DUFC
3 GOULD Holly NIR FOYLE & LONDONDERRY
3 GREENAN Emily NIR FOYLE & LONDONDERRY
5 GREER Raisa NIR FOYLE & LONDONDERRY
6 QURESHI Noureen IRL SALLE DUBLIN
7 CAREY Aoife IRL UCD
8 MC CAFFERY Lucia NIR FOYLE & LONDONDERRY
9 CHRISTY Alex IRL UCD