2016/17 Season Results

22-23 AprilNational Championships 2017
18-19 MarchStudent Individual Championships
11-12 MarchBelfast Open
26 FebruaryDublin Épée
25 FebruaryTrinity Team Foil
11-12 FebruaryEast of Ireland Open
28-29 JanuaryProf. Duffy Memorial Team Épée
21-22 JanuaryNorthern Ireland Open
14 JanuaryTrinity Cup
10 DecemberWinter Blade (An Lann Gheimhridh)
19-20 NovemberDerry Open
12-13 NovemberIrish Open
5-6 NovemberSchull Novice Cup
29-30 OctoberWest of Ireland Open
22-23 OctoberNorth West Open
8-9 OctoberIntermediates Championship
1 OctoberLord Killanin Trophy - Junior Épée & Foil
17 SeptemberNational Club Championships
28-29 AugustSouth of Ireland Open (note: Fencing Time link)

Men’s Épée

Top Junior:
Top Veteran:

 Rank   Name   First name   Club 
 1   CROMIE   Conall   TRURO FC / ROYAL HOLLOWAY UNIVERSITY 
 2   O’BRIEN   Tom   PENTATHLON IRELAND 
 3   SLATER   Philip   LISBURN GLADIATORS 
 3   O’KELLY    Antoine    PEMBROKE FC  
 5   BRENNAN    Paddy    PEMBROKE FC  
 6   LAURENTIU    Ricuta    UNIVERSITY COLLEGE CORK  
 7   BURNSIDE    Jonathan    ULSTER UNIVERSITY / FOYLE FENCING  
 8   SIMPSON    Jamie    IMPERIAL COLLEGE LONDON 
 9   GIRVIN   William   GROSVENOR FC 
 10   SZILAGYI    Zoltan   BLESSINGTON FC 
 11   SALTER    Duncan   BRIAN BORU FC 
 12   RYAN   Seán   UCD / PENTATHLON IRELAND 
 13   FLOUDAS   Achilleas   DUFC 
 14   VERDON   Paul   RBAI / GROSVENOR FC 
 15   YIM   Felix   LISBURN GLADIATORS 
 16   MCEVOY   Mark     
 17   MITCHELL    Sam    DUFC  
 18   HOULDSWORTH    Alastair    BELFAST FC  
 19   BARCZA    Balazs    PEMBROKE FC 
 20   BOYLE    Gerard    BELFAST FC  
 21   THOMPSON    Michael    LISBURN GLADIATORS  
 22   KUCZERA    Filip    DUFC  
 23   MCCAFFERTY    Paul    ULSTER UNIVERSITY  

Women’s Épée

Top Junior:
Top Veteran:

 Rank   Name   First name   Club 
 1   SLATER    Charlotte    LISBURN GLADIATORS  
 2   CONNER    Rachel    LASZLO’S FENCING  
 3   MION    Anna Lise    BRIAN BORU FC 
 3   COLEMAN   Kate    PENTATHLON IRELAND  
 5   DONAGHY    Laura    UCD / BRIAN BORU FC  
 6   MELLON-WHELAN    Sorcha    UCD / SALLE DUBLIN  
 7   MCGEE    Sophia    MUNSTER BLADES  
 8   CLARKE    Isabelle   MUNSTER BLADES  
 9   MEGAW   Eve   LISBURN GLADIATORS 
 10   MCGINNITY    Marie    GROSVENOR FC  
 11   NICOARA    Andreea    DUFC 
 12   MONTGOMERY    Tasha    QUEENS UNIVERSITY BELFAST 

Men’s Foil

Top Junior: Robbie Cockburn
Top Veteran: Duncan Salter

 Rank   Name   First name   Club 
 1   ALEXANDER   David   NOTTINGHAM CAVALIERS 
 2   BROWN    Stephen    QUEEN’S UNIVERSITY BELFAST  
 3   NAGLE    Conor      
 3   JOHNSTON    Alastair    SALLE HOLYROOD  
 5   CRIPWELL    Phillip    DUFC  
 6   HOULDSWORTH    Alastair    BELFAST FC  
 7   WILLIAMS    Gavin    CDS MANGIAROTTA  
 8   COCKBURN    Robbie    GROSVENOR FC 
 9   WALLACE    Luke    GROSVENOR FC  
 10   DONAGHY    Fearghal    DUFC  
 11   MCMULLAN    Finn    FENCE LIKE AN OLYMPIAN 
 12   THOMPSON    Michael    LISBURN GLADIATORS 
 13   CONNERY    Jonathan    GROSVENOR FC  
 14   PATMORE    Sean    DUFC  
 15   SALTER    Duncan    BRIAN BORU FC  
 16   LUNEY    Rowan    FENCE LIKE AN OLYMPIAN  
 17   MCKAY    Matthew    FENCE LIKE AN OLYMPIAN  
 18   TINSLEY    Jack    DUFC  
 19   FLOUDAS    Achilleas    DUFC  
 20   MITCHELL    Clark    ULSTER UNIVERSITY 
 21   MCCAFFERTY    Paul    ULSTER UNIVERSITY  
 22   GAN    Jonathan    QUEENS UNIVERSITY BELFAST  

Women’s Foil

Top Junior: Keziah Beattie

 Rank   Name   First name   Club 
 1   BEATTIE    Keziah    GROSVENOR FC  
 2   TAYLOR    Lucy    EDINBURGH FC  
 3   JOÃO RAMALHO    Joana    PEMBROKE FC  
 3   VELMA    Emilia    PEMBROKE FC  
 5   PERCIVAL    Crystal-Rose    DUFC  
 6   MCDONOUGH    Fiadhnait    NUI GALWAY  
 7   MCCONVEY    Catherine    FENCE LIKE AN OLYMPIAN  
 8   SHAW    Sarah    HUNTERHOUSE COLLEGE  
 9   MCHUGH    Leah    DUFC  
 10   WRIGHT-BALLESTER    Gemma    RCSI 
 11   NIC THOMAS    Ellen    DUFC 
 12   TODD   Katherine    BELFAST FC 
 13T   ROSS   Alex      
 13T   O’HARE   Laura    STORMONT FC 

Men’s Sabre

 Rank   Name   First name   Club 
 1   CONCANNON    Stephen    SALLE DUBLIN  
 2   KIRIMLIDIS    Michalis    SALLE DUBLIN  
 3   CLARKE    Aidan    SALLE DUBLIN  
 3   DOWNEY    David    FOYLE FENCING  
 5   DELANO JACOB    Michael      
 6   GARTON    Tadhg    DUFC 
 7   PATTON    Ross    FOYLE FENCING  
 8   MCCABE    John    BOYNE VALLEY FC  
 9   FLYNN    Fionn    DKIT  
 10   HEGARTY   Christian    FOYLE FENCING  
 11   THOMPSON    Thomas   QUEENS UNIVERSITY BELFAST 
 12   HAYES    Patrick   DUFC 
 13   CROWLEY    Brian   UCD / SALLE DUBLIN 
 14   HARKIN    Daithi   FOYLE FENCING 
 15   SLATER    Laurence   LISBURN GLADIATORS 
 16   FORBES    Liam    UCD 
 17   MURPHY    Oisin   DKIT 

Women’s Sabre

Top Junior: Beth Taylor
Top Veteran: Una de Bhuinn

 Rank   Name   First name   Club   Country 
 Rank   Name   First name   Club 
 1   ROBB    Francine    SHAKESPEARE’S SWORDS  
 2   NOUVIAN    Manon    DUFC  
 3   ZINK    Anna    DUFC  
 3   TAYLOR    Beth    LISBURN GLADIATORS  
 5   ROETS    Lydia    QUEENS UNIVERSITY BELFAST  
 6   MCGUCKIN    Imogen    DUFC  
 7   RUSH   Bethany    DUFC  
 8   CORMICAN    Ciara    LISBURN GLADIATORS  
 9   MCHUGH    Leah    DUFC  
 10   DEBHUINN    Una    RAVENWOOD FC  
 11   RUSH    Kayla    QUEENS UNIVERSITY BELFAST 
 12   MCGARRIGLE    Nicole    QUEENS UNIVERSITY BELFAST