2016/17 Season Results

22-23 AprilNational Championships 2017
18-19 MarchStudent Individual Championships
11-12 MarchBelfast Open
26 FebruaryDublin Épée
25 FebruaryTrinity Team Foil
11-12 FebruaryEast of Ireland Open
28-29 JanuaryProf. Duffy Memorial Team Épée
21-22 JanuaryNorthern Ireland Open
14 JanuaryTrinity Cup
10 DecemberWinter Blade (An Lann Gheimhridh)
19-20 NovemberDerry Open
12-13 NovemberIrish Open
5-6 NovemberSchull Novice Cup
29-30 OctoberWest of Ireland Open
22-23 OctoberNorth West Open
8-9 OctoberIntermediates Championship
1 OctoberLord Killanin Trophy - Junior Épée & Foil
17 SeptemberNational Club Championships
28-29 AugustSouth of Ireland Open (note: Fencing Time link)

Men’s Épée

 Rank   Surname   First Name   Club 
 1   BURNSIDE   David   CAMBRIDGE UNIVERSITY
 2   BURNSIDE   Jonathan   ULSTER UNIVERSITY
 3   KULKA   Dawid   PEMBROKE FC
 3   SLATER   Philip   LISBURN GLADIATORS
 5   VERDON   Paul   GROSVENOR FC / RBAI
 6   MCEVOY   Mark   
 7   SALTER   Duncan   PEMBROKE FC
 8   GIRVIN   William   GROSVENOR FC
 9   HOULDSWORTH   Alastair   BELFAST FC
 10   MCCARRON   Paul   QUB
 11   MBONDIYA   Mandla   ULSTER UNIVERSITY
 12   BARCZA   Balazs   PEMBROKE FC
 13   THOMPSON   Michael   LISBURN GLADIATORS
 14   CORCORAN   Geoffrey   QUB
 15   CLEMENTS   Charles   ULSTER UNIVERSITY
 16   BOYLE   John   BELFAST FC
 17   KUCZERA   Filip   DUFC
 18   GRAHAM   Stuart   ULSTER UNIVERSITY
 19   MITCHELL   Clark   ULSTER UNIVERSITY
 20   BOYD   Daniel   ULSTER UNIVERSITY
 21   MCCAFFERTY   Paul   ULSTER UNIVERSITY

Women’s Épée

 Rank   Surname   First Name   Club 
 1   COLEMAN   Kate   PENTATHLON IRELAND 
 2   JOHNSON   Lucy   DUFC 
 3   KEELEY   Chloe   BLESSINGTON FC 
 3   MEGAW   Eve   LISBURN GLADIATORS 
 5   HALDANE   Fiona   GROSVENOR FC 
 6   SLATER   Charlotte   LISBURN GLADIATORS 
 7   MARSHALL   Susanne   FOYLE FENCING 
 8   KERR   Maureen   ULSTER UNIVERSITY 
 9   HARRON   Brienan   FOYLE FENCING 
 10   MCGINNITY   Marie   GROSVENOR FC 
 11   MCGEE   Sophia   MUNSTER BLADES 
 12   GEORGES   Michelle   ULSTER UNIVERSITY 
 13   TODD   Katherine   BELFAST FC 

Men’s Foil

 Rank   Surname   First Name   Club 
 1   BROWN   Stephen   QUB 
 2   WALLACE   Luke   GROSVENOR FC 
 3   DEBBADI   Kieran   BELFAST FC 
 3   MCCLENAHAN   Conor   QUB 
 5   HOULDSWORTH   Alastair   BELFAST FC 
 6   WHITE   David   BELFAST FC 
 7   SALTER   Duncan   PEMBROKE FC 
 8   MCKAY   Matthew   RBAI / FENCE LIKE AN OLYMPIAN 
 9   SIGURDSSON   Daniel   GROSVENOR FC 
 10   THOMPSON   Michael   LISBURN GLADIATORS 
 11   CONNERY   Jonathan   GROSVENOR FC 
 12   COCKBURN   Robbie   GROSVENOR FC 
 13   LUNEY   Rowan   RBAI / FENCE LIKE AN OLYMPIAN 
 14   MCMULLAN   Finn   GROSVENOR FC / FENCE LIKE AN OLYMPIAN 
 15   BROWN   Noah   RBAI / FENCE LIKE AN OLYMPIAN 
 16   MCEVOY   Mark     
 17   LEACH   Noah   BELFAST FC 
 18   GRAHAM   Stuart   BELFAST FC 
 19   DOLAN   Ashley   BELFAST FC 
 20   BOYD   Daniel   ULSTER UNIVERSITY 
 21   MCCAFFERTY   Paul   ULSTER UNIVERSITY 

Women’s Foil

 Rank   Surname   First Name   Club 
 1   BEATTIE   Keziah   GROSVENOR FC 
 2   GILLESPIE   Katie   QUB 
 3   NUGENT   Ellen   UCD 
 3   SHAW   Sarah   HUNTERHOUSE COLLEGE 
 5   PRATT-JARVIS   Naivasha   BELFAST FC 
 6   WILLIAMS   Katie Rose   HUNTERHOUSE COLLEGE 
 7   TODD   Katherine   BELFAST FC 
 8   AGAR   Alex   BELFAST FC 
 9   GEORGES   Michelle   ULSTER UNIVERSITY 

Men’s Sabre

 Rank   Surname   First Name   Club 
 1   DOWNEY   David   FOYLE FENCING 
 2   MCCABE   John   BOYNE VALLEY FC 
 3   MADDEN   Gerard   QUB 
 3   PATTON   Ross   FOYLE FENCING 
 5   WYLIE   Jake   ULSTER UNIVERSITY 
 6   HEGARTY   Christian   FOYLE FENCING 
 7   HARKIN   Daithi   FOYLE FENCING 
 8   ALLEN   James   QUB 
 9   DENNY   Keon   ULSTER UNIVERSITY 
 10   DALY   Tim   BOYNE VALLEY FC 

Women’s Sabre

 Rank   Name   First name   Club 
 1   TAYLOR   Beth   LISBURN GLADIATORS 
 2   ROETS   Lydia   QUB 
 3   CORMICAN   Ciara   LISBURN GLADIATORS 
 3   SIMPSON   Jo   ULSTER UNIVERSITY 
 5   HARRON   Brienin   FOYLE FENCING 
 6   DE BHUINN   Una   RAVENWOOD FC