2015/16 Season Results

30 AprilJunior National Championships 2016
23-24 AprilNational Championships 2016
16 AprilGalway Novice Foil
19-20 MarchBelfast Open
12-13 MarchStudent Individual Championships
27-28 FebruaryDublin Épée
27 FebruaryTrinity Team Foil
20 FebruaryVinnie Duffy Sabre
13/14 FebruaryEast of Ireland Open
6/7 FebruaryMaynooth Novice Cup
23/24 JanuaryNorthern Ireland Open
12 DecemberWinter Blade (An Lann Gheimhridh)
28/29 NovemberIrish Open
14/15 NovemberDerry Open
7 NovemberTrinity Cup
31 October / 1 NovemberWest of Ireland Open
24/25 OctoberNorth West Open
17 OctoberLord Killanin Trophy (Pembroke Youth Series)
3/4 OctoberIrish Intermediate Championships
19/20 SeptemberGalway Open
29/30 AugustSouth of Ireland Open

North West Open

24-25 October 2015 – Foyle College, Derry


Men’s Epee

 Rank   Name   First name   Club 
 1   SLATER   Philip   LISBURN GLADIATORS 
 2   CORCORAN   Geoffrey   SALLE DUBLIN 
 3   GIRVIN   William   GROSVENOR 
 3   SALTER   Duncan   PEMBROKE 
 5   CLEMENTS   Charles   ULSTER UNIVERSITY 
 6   BURNSIDE   Jonathan   FOYLE FENCING 
 7   MCEVOY   Mark   UNATTACHED 
 8   KULKA   Dawid   PEMBROKE 
 9   MBONDIYA   Mandla   ULSTER UNIVERSITY 
 10   KUCZERA   Filip   DUFC 
 11   MITCHELL   Clark   ULSTER UNIVERSITY 
 12   VERDON   Paul   GROSVENOR 
 13   ADAMS   Matthew   ULSTER UNIVERSITY 
 14   BARCZA   Balazs   PEMBROKE 
 15   PIAO   Song-Zhe   PEMBROKE 
 16   YOUNG   Ryan   ULSTER UNIVERSITY 
 17   MCCAULEY   Christopher   ULSTER UNIVERSITY 
 18   MCCARTNEY   William   SALLE DUBLIN 
 19   MCCARTNEY   Dylan   SALLE DUBLIN 
 20   MCCARTNEY   Zachariah   SALLE DUBLIN 

Women’s Epee

 Rank   Name   First name   Club 
 1   JOHNSON    Kerrie    PLYMOUTH  
 2   JOHNSON    Lucy    DUFC  
 3   BOELT-HINDSGAUL   Camille   DUFC 
 3   SLATER   Charlotte   LISBURN GLADIATORS 
 5   KOZYRA   Jillian   UNATTACHED 
 6   MULLEN   Alisha   PENTATHLON IRELAND 
 7   MCGONAGLE   Rosie   FOYLE FENCING 
 8   HALDANE   Fiona   GROSVENOR 
 9   MEGAW   Eve   LISBURN GLADIATORS 
 10   JOHNSON   Emily   LISBURN GLADIATORS 
 11   KERR   Maureen   ULSTER UNIVERSITY 
 11   MONTGOMERY   Tasha   QUB 

Men’s Foil

 Rank   Name   First name   Club 
 1   SLATER    Philip    LISBURN GLADIATORS 
 2   VERDON    Paul    GROSVENOR  
 3   DUFFIN-MURRAY   Aneurin   RBAI/Grosvenor 
 3   HOULDSWORTH   Alastair   BELFAST FENCING CLUB 
 5   WALLACE   Luke   GROSVENOR 
 6   MCCLENAHAN   Conor   BELFAST FENCING CLUB 
 7   WHITE   David   BELFAST FENCING CLUB 
 8   GIRVIN   William   GROSVENOR 
 9   SALTER   Duncan   PEMBROKE 
 10   MCEVOY   Mark     
 11   MITCHELL   Clark   ULSTER UNIVERSITY 
 12   BOYD   Daniel James   ULSTER UNIVERSITY 
 13   GARCIA-GALLEGO   Rafael   ULSTER UNIVERSITY 
 14   GRAHAM   Stuart   ULSTER UNIVERSITY 

Women’s Foil

 Rank   Name   First name   Club 
 1   BEATTIE   Keziah   GROSVENOR 
 2   MAGINN   Emily   SULLIVAN/GROSVENOR 
 3   CORMICAN   Ciara   LISBURN GLADIATORS 
 3   SLATER   Charlotte   LISBURN GLADIATORS 
 5   GEORGES   Michelle   ULSTER UNIVERSITY 

Men’s Sabre

 Rank   Name   First name   Club 
 1   MURRAY   Brian   FOYLE FENCING 
 2   MCCABE   John   BOYNE VALLEY 
 3   DONNELLY   Jonathan   QUB 
 3   KELLEHER   Colm   DUFC 
 5   ALLEN   James   QUB 
 6   MADDEN   Gerard   QUB 
 7   PATTON   Ross   FOYLE FENCING 
 8   HALPENNY   Paddy   DKIT 
 9   QUIGLEY   Barry   FOYLE FENCING 
 10   DENNY   Sean   ULSTER UNIVERSITY 
 11   COALTER   Matthew   DUFC 
 12   HEGARTY   Christian   FOYLE FENCING 
 13   HARKIN   Daithi   FOYLE FENCING 

Women’s Sabre

 Rank   Name   First name   Club 
 1   TAYLOR   Beth   LISBURN GLADIATORS 
 2   GOSLIN   Sarah   DKIT 
 3   CORMICAN   Ciara   LISBURN GLADIATORS 
 3   MARSHALL   Susanne   FOYLE FENCING 
 5   KENNEDY   Lucy   ULSTER UNIVERSITY