2016/17 Season Results

22-23 AprilNational Championships 2017
18-19 MarchStudent Individual Championships
11-12 MarchBelfast Open
26 FebruaryDublin Épée
25 FebruaryTrinity Team Foil
11-12 FebruaryEast of Ireland Open
28-29 JanuaryProf. Duffy Memorial Team Épée
21-22 JanuaryNorthern Ireland Open
14 JanuaryTrinity Cup
10 DecemberWinter Blade (An Lann Gheimhridh)
19-20 NovemberDerry Open
12-13 NovemberIrish Open
5-6 NovemberSchull Novice Cup
29-30 OctoberWest of Ireland Open
22-23 OctoberNorth West Open
8-9 OctoberIntermediates Championship
1 OctoberLord Killanin Trophy - Junior Épée & Foil
17 SeptemberNational Club Championships
28-29 AugustSouth of Ireland Open (note: Fencing Time link)

National Club Championships

Loreto Abbey, Dalkey, Co. Dublin – Saturday 17th September 2016


Men’s Épée

 Rank   Club   Team Name   Team Members 
 1   PEMBROKE FC   Pembroke Reserve   Balasz Barcza, Yves Carnec, David Losonczy, Joffrey Martelli
 2   PEMBROKE FC   Pembroke B   Ido Ajzenstadt, Joseph Carnec, Geoffrey Corcoran, Antoine O’Kelly
 3   PEMBROKE FC   Pembroke FC   Paddy Brennan, Dawid Kulka, Duncan Salter
 4   SALLE DUBLIN   Salle Dublin   Paul McCarron, Scott O’Malley, Shane Whelan
 5   UCD   UCD 1   Colm Casserly, Sean Ryan, Calvin Wong
 6   DUFC   DUFC 1   Ross Byrne, Achilleas Floudas, Sam Mitchell
 7   DUFC   DUFC   Colm Flynn, Rory Greenan, Daniel Hickey
 8   UCD   UCD A   Jack Lawler, Rowan McLachlan, Jake Murray
 9   RAVENWOOD FC   Ravenwood A   Dylan Cannyghin, Cian Carberry, Dario Regazzi
 10   RAVENWOOD FC   Ravenwood B   Cian Cleary, Dougal Hazel, Hugh Nevin

Women’s Épée

 Rank   Club   Team Name   Team Members 
 1   PENTATHLON IRELAND   Pentathlon Ireland   Sive Brassil,  Kate Coleman-Lenehan,  Jennifer McGeever
 2   DUFC   DUFC   Camille Boelt Hindsgaul,  Lucy Johnson,  Andreea Nicoara
 3   UCD   UCD 1   Kerrie Johnson,  Sorcha Mellon Whelan,  Alisha Mullen
 4   UCD   UCD A   Laura Donaghy,  Anna-Lise Mion,  Jess Stallard

Women’s Foil

 Rank   Club   Team Members 
 1   SULLIVAN UPPER   Emily Maginn,  Erin Maginn,  Ella Reid
 2   DUFC   Ciara O’Connor,  Crystal Rose Percival,  Ellen Nic Thomas,  Rachel Thomas
 3   PEMBROKE FC   Kathrin Chambers,  Katja Rybakova,  Anne-Marie Sullivan
 4   UCD   Leah McHugh,  Joana Ramalho,  Kristy Rozenberger,  Gemma Wright Ballester

Men’s Sabre

 Rank   Club   Team Members 
 1   SALLE DUBLIN   Aidan Clarke,  Stephen Concannon,  Michalis Kirimlidis,  John Wyatt
 2   DUFC   Tadhg Garton,  Patrick Hayes,  Seán Healy,  Raul Perez
 3   UCD   Brian Crowley,  Colm Kelleher,  Liam Mulcahy-Forbes
 4   BOYNE VALLEY   Brian Crinion,  Daniel Cristie,  Tim Daly,  Georgos Halkiadakis