2015/16 Season Results

30 AprilJunior National Championships 2016
23-24 AprilNational Championships 2016
16 AprilGalway Novice Foil
19-20 MarchBelfast Open
12-13 MarchStudent Individual Championships
27-28 FebruaryDublin Épée
27 FebruaryTrinity Team Foil
20 FebruaryVinnie Duffy Sabre
13/14 FebruaryEast of Ireland Open
6/7 FebruaryMaynooth Novice Cup
23/24 JanuaryNorthern Ireland Open
12 DecemberWinter Blade (An Lann Gheimhridh)
28/29 NovemberIrish Open
14/15 NovemberDerry Open
7 NovemberTrinity Cup
31 October / 1 NovemberWest of Ireland Open
24/25 OctoberNorth West Open
17 OctoberLord Killanin Trophy (Pembroke Youth Series)
3/4 OctoberIrish Intermediate Championships
19/20 SeptemberGalway Open
29/30 AugustSouth of Ireland Open

Irish National Championships

Loreto Abbey, Dalkey, Co. Dublin – Saturday and Sunday 23rd and 24th April 2016


Men’s Épée

*denotes veteran fencer

 Rank   Name   First name   Club 
 1   AJZENSTADT   Ido   HAPOEL ASHKELON / PEMBROKE FC 
 2   O’MALLEY   Scott   SALLE DUBLIN 
 3   SLATER   Philip   LISBURN GLADIATORS 
 3   CHAMBERS*   Benedict   FFF 
 5   BRENNAN   Paddy   PEMBROKE FC 
 6   CORCORAN   Geoffrey   QUB 
 7   CARNEC   Yves   PEMBROKE FC 
 8   SIMPSON   Jamie   IMPERIAL COLLEGE LONDON 
 9   BURNSIDE   Jonathan   FOYLE FC 
 10   BYRNE   Ross   DUFC 
 11   RYAN   Sean   UCD 
 12   SALTER   Duncan   PEMBROKE FC 
 13   KULKA   Dawid   PEMBROKE FC / IT TALLAGHT 
 14   MCCARRON   Paul   QUB 
 15   VERDON   Paul   GROSVENOR FC / RBAI 
 16   WHELAN*   Shane   SALLE DUBLIN 
 17   O’KELLY   Antoine   PEMBROKE FC 
 18   CASSERLY   Colm   UCD 
 19   THOMPSON   Michael   RBAI / LISBURN GLADIATORS 
 20   MITCHELL   Sam   DUFC 
 21   WANG   Meng   RAVENWOOD FC 
 22   GIRVIN   William   GROSVENOR FC 
 23   HEASLIP   Finn   PENTATHLON IRELAND 
 24   LYNCH*   Patrick   SALLE DUBLIN 
 25   KUCZERA   Filip   DUFC 
 26   CARNEC   Joseph   PEMBROKE FC 
 27   GIBBONS   Niall   DUFC 
 28   BOYLE*   Gerard   BELFAST 
 29   O’BRIEN   Tim   PEMBROKE FC 
 30   MCLACHLAN   Rowan   UCD 
 31   MCILWEE   Alistair   LISBURN GLADIATORS 
 32   LAWLER   Jack   UCD 

 


Women’s Épée

*denotes veteran fencer

 Rank   Name   First name   Club 
 1   SLATER   Charlotte   LISBURN GLADIATORS 
 2   BRASSIL   Sive   PENTATHLON IRELAND 
 3   JOHNSON   Lucy   DUFC 
 3   MULLEN   Alisha   PENTATHLON IRELAND / UCD 
 5   VELMA   Olga   PEMBROKE FC 
 6   GAUTIER*   Virginie   PEMBROKE FC 
 7   DONAGHY   Laura     
 8   MION*   Anna-Lise   PEMBROKE FC 
 9   MELLON-WHELAN   Sorcha   SALLE DUBLIN 
 10   STANLEY   Zoe   HUNTERHOUSE COLLEGE 
 11   CONNER   Rachel   LASZLO’S 
 12   KEELEY   Chloe   BLESSINGTON FC 
 13   HALDANE*   Fiona   GROSVENOR 
 14   JOHNSON   Emily   LISBURN GLADIATORS 
 15   MEGAW   Eve   LISBURN GLADIATORS 
 16   SHEPPARD   Jessica   RAVENWOOD FC 
 17   MCGEE   Sophia   MUNSTER BLADES 

 


Men’s Foil

*denotes veteran fencer

 Rank   Name   First name   Club 
 1   CRIPWELL   Philip   DUFC 
 2   HAYES   Rory   UCC 
 3   WHYTE   Andrew   UCD 
 3   SLATER   Philip   LISBURN GLADIATORS 
 5   THOMPSON   Michael   RBAI / LISBURN GLADIATORS 
 6   LEE*   Philip   PEMBROKE 
 7   VERDON   Paul   GROSVENOR FC / RBAI 
 8   DEMPSEY*   Patrick   SAXON FC 
 9   SALTER*   Duncan   PEMBROKE FC 
 10   GIRVIN   William   GROSVENOR FC 
 11   CARNEC   Yves   PEMBROKE FC 
 12   COUPER   Grant   SALLE DUBLIN 
 13   HANLON   Killian   DUFC 
 14   O’DEA   Michael   PEMBROKE FC 
 15   DONAGHY   Fearghal   DUFC 
 16   RICKETTS   Fred   CYRANO FC 
 17   FORBES   Liam   UCD 

 


Women’s Foil

*denotes veteran fencer

 Rank   Name   First name   Club 
 1   LEE   Anna   PEMBROKE FC 
 2   RAMALHO   Joana   PEMBROKE FC 
 3   VELMA   Emilia   PEMBROKE FC 
 3   PERCIVAL   Crystal Rose   DUFC 
 5   MCDONOUGH   Fiadhnait   NUI GALWAY 
 6   SHAW   Sarah   HUNTERHOUSE COLLEGE 
 7   WRIGHT BALLESTER   Gemma   RCSI 
 8   MCHUGH   Leah   DUFC 


 
Men’s Sabre

*denotes veteran fencer

 Rank   Name   First name   Club 
 1   CONCANNON   Stephen   SALLE DUBLIN 
 2   MCNAMEE   Owen   US METRO 
 3   CLARKE   Aidan   SALLE DUBLIN 
 3   KIRIMLIDIS   Michalis   SALLE DUBLIN 
 5   JACOB   Michael   BIRMINGHAM FC 
 6   KELLEHER   Colm   DUFC 
 7   MURRAY   Brian   FOYLE 
 8   GARTON   Tadhg   DUFC 
 9   FLYNN   Fionn   DKIT / SALLE DUBLIN 
 10   HEGARTY   Christian   FOYLE FC 
 11   DIGHT*   Patrick   MUNSTER BLADES 
 12   COALTER   Matthew   DUFC 
 13   HAYES   Patrick   DUFC 
 14   DIGHT   Luke   MUNSTER BLADES 
 15   HARKIN   Daithi   FOYLE FC 
 16   LEECH   Alex   BOYNE VALLEY 

 


Women’s Sabre

*denotes veteran fencer

 Rank   Name   First name   Club 
 1   MATYAS   Szabina   SALLE DUBLIN 
 2   TAYLOR   Beth   LISBURN GLADIATORS;
 3   MARSHALL   Susanne   FOYLE FC 
 3   CORMICAN   Ciara   LISBURN GLADIATORS 
 5   NOLAN   Emily   DUFC 
 6   DE BHUINN*   Una   RAVENWOOD FC 
 7   MCGUICKIN   Imogen   DUFC