2015/16 Season Results

30 AprilJunior National Championships 2016
23-24 AprilNational Championships 2016
16 AprilGalway Novice Foil
19-20 MarchBelfast Open
12-13 MarchStudent Individual Championships
27-28 FebruaryDublin Épée
27 FebruaryTrinity Team Foil
20 FebruaryVinnie Duffy Sabre
13/14 FebruaryEast of Ireland Open
6/7 FebruaryMaynooth Novice Cup
23/24 JanuaryNorthern Ireland Open
12 DecemberWinter Blade (An Lann Gheimhridh)
28/29 NovemberIrish Open
14/15 NovemberDerry Open
7 NovemberTrinity Cup
31 October / 1 NovemberWest of Ireland Open
24/25 OctoberNorth West Open
17 OctoberLord Killanin Trophy (Pembroke Youth Series)
3/4 OctoberIrish Intermediate Championships
19/20 SeptemberGalway Open
29/30 AugustSouth of Ireland Open

Lord Killanin Trophy

17 October 2015 – Loreto Abbey, Dalkey, Co. Dublin


EPEE: U20 Men | U20 Women | U15 Mixed | U13 Mixed


Junior Men’s Épée (U20)

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   SUTHERLAND    Kirk    MUNSTER BLADES  
 2   RYAN    Sean    UCD  
 3   COLLINS    Mark    PENTATHLON IRELAND  
 3   HAYTER    Kieran    BLESSINGTON  
 5   DONAGHY   Josh   GROSVENOR 
 6   MENTON   Aaron    

Junior Women’s Épée (U20)

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   SLATER    Charlotte    LISBURN GLADIATORS  
 2   MULLEN    Alisha    PENTATHLON IRELAND  
 3   MELLON-WHELAN    Sorcha    SALLE DUBLIN  
 3   KEELEY    Chloe    BLESSINGTON 
 5   MCGEE    Sophia    MUNSTER BLADES  

Minimes Épée (U15)

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   O’KELLY    Antoine    PEMBROKE  
 2   KAVANAGH-DICK    Lucy    LISBURN GLADIATORS  
 3   DONAGHY    Steve    GROSVENOR  
 3   DELANEY    Patrick    BLESSINGTON 
 5   FENNAN    Billy    BLESSINGTON  

Benjamins Épée (U13)

 Ranking   Name   First name 
 1   CARBERRY    Cian  
 2   HOPKINS    Paul  
 3   NEVIN    Hugh  
 3   REILLY    Jools  
 5   KAVANAGH-DICK    Thomas 
 6   RYAN    Conor  
 7   MACUILXOCHITL     
 8   BALLESTY    Setanta  
 9   OSMAN    Iarla  

FOIL: U17 Mixed | U15 Mixed | U13 Mixed | U11 Mixed | U9 Mixed


Cadet Foil (U17)

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   WALLACE    Luke    GROSVENOR  
 2   WEAFER    Nicholas    PEMBROKE 
 3   PERRIN   Felix    PEMBROKE  
 3   WIGZELL    Kiara    PEMBROKE 
 5   LI    Michael    SALLE DUBLIN  

Minimes Foil (U15)

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   SLATER    Charlotte    LISBURN GLADIATORS  
 2   COCKBURN    Robbie    GROSVENOR 
 3   MCKAY   Matthew    BELFAST FC  
 3   VELMA    Emilia    PEMBROKE 
 5   SHAW    Sarah    HUNTERHOUSE 
 6   MCMULLAN    Finn    BELFAST FC 
 7   SIGURDSSON    Daniel    GROSVENOR 
 8   RYAN    Joshua    PEMBROKE 
 9   WYATT    Andrew    PEMBROKE 
 10   KAVANAGH-DICK    Lucy    LISBURN GLADIATORS 
 11   WEAFER    Nicholas    PEMBROKE 
 12   LYNCH    Cillian    PEMBROKE 
 13   HARNETT    Tadhg    PEMBROKE 
 14   KEHOE    Jack    PEMBROKE 
 15   CHONG    Darren    PEMBROKE 

U13 Foil

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   SOSA SMATRALA    Claudio Dominik    PEMBROKE 
 2   O’CONNELL    Zak    PEMBROKE  
 3   MORIARTY-SMYTH    James    PEMBROKE  
 3   LEE    Dasha    PEMBROKE 
 5   SANVITO    Matteo    PEMBROKE  
 6   MROWINSKI    Jan    PEMBROKE 
 7   MACNULTY    Eoin    PEMBROKE  
 8   KAVANAGH-DICK    Thomas    LISBURN GLADIATORS  
 9   DOODY    Sarah    PEMBROKE  

U11 Foil

 Ranking   Name   First name 
 1   O’HANLUIAIN FAY   Eoghan  
 2   SHERLOCK    Luke 
 3   O’KELLY    Simon  
 3   PEARDON    Alice  
 5   MAGEE    Jessica  
 6   XU-RAN PIAO    Megan  
 7   WHELEHAN    Michael  
 8   BIRDTHISTLE    Tomas  
 9   FAHY    Patrick  
 10   DOYLE    Cormac  
 11   SLOWEY    James  

U9 Foil

 Ranking   Name   First name 
 1   GAUTIER-LOFTUS   Leon  
 2   MORIARTY-SMYTH    Myles 
 3   DEZEEUW    Daniel  
 3   DEZEEUW    Thomas  
 5   SANVITO    Erika  
 6   SHERLOCK   Matthew