2013/14 Season Results

12/13 AprilBelfast Open
22/23 MarchIrish National Championships
15/16 FebruaryMerseyside Open
8/9 FebruaryEast of Ireland Open
7/8 December Irish Open
30 November/1 December North West Open
24 November Trinity Cup (Team)
16/17 November Derry Open
9/10 November Welsh Open (UK)
9 November Schull Novice Cup
26/27 October West of Ireland Open
19 October Vinnie Duffy Sabre
5/6 October Intermediates
28/29 September National Team Championships
21/22 September Bristol Open (UK)
7/8 September Hamlet Open Sabre (UK)
7/8 SeptemberEssex Open (UK)
24/25 August South of Ireland Open

Irish Open

UCD Campus, Belfield, Dublin – Saturday 7th December & Sunday 8th December

Full results to follow.

Men’s Épée | Men’s Foil | Men’s Sabre | Women’s Épée | Women’s Foil | Women’s Sabre


Men’s Épée

 Rank   Name   First name   Country 
 1   AJZENSTADT   Ido   ISR 
 2   CORDEIRO   Joao   POR 
 3   ANDREI   Radu   ROU 
 3   BOSIO   Alarico   ITA 
 5   VIDEIRA   Joaquim   POR 
 6   CORCORAN   Geoffrey   IRL 
 7   CARNEC   Yves   FRA 
 8   LANIGAN O’KEEFFE   Arthur   IRL 
 9   CANEPA   Filippo   FRA 
 10   NAGLE   Conor   IRL 
 11   BURNSIDE   David   IRL 
 12   GUNPUT   Satya   MRI 
 13   AZEVEDO   Felipe   BRA 
 14   MILNER   Maxton   GBR 
 15   MCGRATTAN   Eamonn   IRL 
 16   CRAMER   Jacques   BRA 
 17   VARGAS   Ricardo   BRA 
 18   SCHWANTES   Athos   BRA 
 19   LUNARDI   Fabian   BRA 
 20   LOUGHNANE   Mark   IRL 
 21   TRACEY   Matthew   IRL 
 22   CHAMBERS   Benedict   IRL 
 23   O’MALLEY   Scott   IRL 
 24   O’BRIEN   Tom   IRL 
 25   LA ROCCA   Emanuele   ITA 
 26   SLATER   Philip   GBR 
 27   QUINN   Ronan   IRL 
 28   LYNCH-COMANDE   Gianandrea   IRL 
 29   QUINN   Daragh   IRL 
 30   HILLICK   Conor   IRL 
 31   BURNSIDE   Jonathon   IRL 
 32   BREADEN MADDEN   Gerard   IRL 
 33   CALLANAN   Denis   IRL 
 34   WHELAN   Shane   IRL 
 35   BRENNAN   Paddy   IRL 
 36   SOBOCAN   Rok   SLO 
 37   PERIERA   Joao   BRA 
 38   GREENAN   Rory   IRL 
 39   NOONAN   Richard   IRL 
 40   SALTER   Duncan   GBR 
 41   PRICE   Jamie   IRL 
 42   BURKE   James   IRL 
 43   LARKIN   Richard   IRL 
 44   MCCARTNEY   William   IRL 
 45   LYNCH   Patrick   IRL 

Men’s Foil

 Rank   Name   First name   Club 
 1   ALEXANDER   David   NOTTINGHAM CAVALIERS 
 2   NAGLE   Conor   PEMBROKE 
 3   LENNON   Christopher   LIVERPOOL 
 3   MILNER   Maxton   DUFC 
 5   BROWN   Stephen   GROSVENOR 
 6   MARTIN   Fergal   MAYNOOTH 
 7   EVE   Tony   GROSVENOR 
 8   DIGHT   Patrick   BLADES LIMERICK 
 9   WYATT   John   PEMBROKE 
 10   SLATER   Philip   GROSVENOR 
 11   BROWN   Peter   BELFAST 
 12   CRIPWELL   Phillip   PEMBROKE 
 13   KAZANTSEV   Evgeniy   PEMBROKE 
 14   KLOOTS   Ward   SCHERM CENTRUM AMSTERDAM 
 15   HOULDSWORTH   Alastair   BELFAST 
 16   MILLAR   Theo   RBAI 
 17   MCCLUNE   Stewart   GROSVENOR 
 18   BODELS   Callum   BELFAST 
 19   HANLON   Killian   DUFC 
 20   HAYES   Rory   UCC 
 21   LEE   Philip   PEMBROKE 
 22   WHITE   David   BELFAST 
 23   VERDON   Paul   GROSVENOR 
 24   SALTER   Duncan   PEMBROKE 
 25   COLEMAN   Conor   MAYNOOTH 
 26   GARCIA MORALES   Alejandro   DUFC 
 27   FARIA   David   UCD 
 27   PORTER   Timothy   DUFC 
 29   DUFFIN MURRAY   Aneurin   GROSVENOR 
 30   BYRNE   Ross   DUFC 

Men’s Sabre

 Rank   Name   First name   Club 
 1   CONCANNON   Stephen   SALLE DUBLIN 
 2   GILMAS   Raphael   US METRO 
 3   MCNAMEE   Owen   US METRO 
 3   NICHOLL   James   FOYLE 
 5   KIRIMILIDIS   Michalis   SALLE DUBLIN 
 6   CADORET   Jean-Charles   US METRO 
 7   CLARKE   Aidan   SALLE DUBLIN 
 8   BAYRAMOV   Serdar   FC ASHGABAT 
 9   MACSWEENEY   Kevin   UCC 
 10   MCCABE   John   BOYNE VALLEY 
 11   SLATER   Lawrence   GROSVENOR 
 12   MOONEY   Chris   SALLE DUBLIN 
 13   TOBIN   Hugh   UCC 
 14   BRIGADIR   Igor   UCD 
 15   CONNOLLY   David   FOYLE 
 16   WYLIE   Jake   GROSVENOR 
 17   GARTON   Tadhg   DUFC 
 18   MURRAY   Brian   FOYLE 
 19   BARKER   David   DUFC 
 20   FLYNN   Fionn   DKIT 
 21   FRANCOIS-DAINVILLE   Mattieu   US METRO 
 22   MCCAFFERTY   Nialll   FOYLE 
 23   SCHUSTOW   Danny   UCC 
 24   WILLIAMS   Jordan   GROSVENOR 
 25   DOWLING   Luke   DUFC 
 26   CRINION   Brian   BOYNE VALLEY 
 27   PATTON   Ross   FOYLE 

Women’s Epee

 Rank   Name   First name   Club 
 1   COSTA   Rayssa   CDE 
 2   GUILHON   Cleia   CDE 
 3   COYLE   Natalya   PENTATHLON IRELAND 
 3   VELMA   Olga   PEMBROKE 
 5   NESIRKY   Frankie   BLADES LIMERICK 
 6   BODEA   Adela   ROMANIA 
 7   MULLINS   Naomi   PENTATHLON IRELAND 
 8   MCCARTHY   Sally   PENTATHLON IRELAND 
 9   MION   Anna-Lise   PEMBROKE 
 10   HEISTER   Paula   FC TUS STUTTGART 
 11   BRASSIL   Sive   UCD 
 12   HERMANN   Annastasia   FZ TSV HAGEN 1860 
 13   HINDSGAUL   Camille   DUFC 
 14   CASHMAN   Miriam   TEAM MELIA 
 15   COLEMAN LENEHAN   Kate   PENTATHLON IRELAND 
 16   ADAMS   Sophie   UCD 
 17   JOHNSON   Kerrie   PENTATHLON IRELAND 
 18   MCGILL   Lorraine   MAYNOOTH 
 19   OPINTO   Stephania   PEMBROKE 
 20   BRESEMANN   Madeleine   SALLE DUBLIN 
 21   LASCHETTI   Lorette   LANSDOWNE 
 22   MCCARTHY LUDDY   Clodagh   DUFC 
 23   LOWE   Sophie   PENTATHLON IRELAND 
 24   MCGINNITY   Claire   GROSVENOR 
 24   MONTGOMERY   Tasha   GROSVENOR 
 26   DONAGHY   Laura   PLYMOUTH UNIVERSITY 
 27   VAN DIJK   Marianne   NUIG 
 28   O’NEILL   Eimear   PENTATHLON IRELAND 
 29   O’MAHONY   Aoife   UCD 
 30   KANE   Suzanne   DCU 
 31   MEGAW   Eve   LISBURN GLADIATORS 
 32   MELLON-WHELAN   Sorcha   SALLE DUBLIN 
 33   SHEPPARD   Jessica   FENCEFIT 
 34   HAYES   Liz   UCC 
 35   FAULKNER   Nicola   MAYNOOTH 
 36   CLAIR   Jacinta   UCC 
 37   HARRON   Brenin   UNIVERSITY OF ULSTER 
 38   DE BHUINN   Una   FENCEFIT 

Women’s Foil

 Rank   Name   First name   Club 
 1   RAMALHO   Joana   SALLE DUBLIN 
 2   KRALIKOVA   Victoria   STU BRATISLAVA 
 3   PHILPOTT   Rachel   SULLIVAN 
 3   RYBAKOBA   Katja   PEMBROKE 
 5   LEE   Anna   PEMBROKE 
 6   TIMLIN   Jessica   PEMBROKE 
 7   CLAIR   Jacinta   UCC 
 8   MION   Anna-Lise   PEMBROKE 
 9   KELLY   Aoife   U/A 
 10   HAYES   Liz   UCC 
 11   SHEEHAN   Belinda   UCD 
 12   MAGINN   Emily   SULLIVAN 
 13   LEVERMORE   Kirsten   DUFC 
 14   NI RAGHALLAIGH   Roisin   UCD 
 15   RYAN   Rebecca   DUFC 

Women’s Sabre

 Rank   Name   First name   Club 
 1   SPENCE   Niamh   FOYLE 
 2   BARCLAY   Erin   UCC 
 3   BALL   Mary   QUB 
 3   SIEGMUND   Maddie   MAYNOOTH 
 5   MARSHALL   Kathryn   FOYLE 
 6   CLARKE   Evie   DUFC 
 7   MURRAY   Olivia   DUFC 
 8   DALY CARNEY   Ceara   DKIT 
 9   ANDREOLETY   Lea   DUFC 
 10   SIMPSON   Jo   UNIVERSITY OF ULSTER 
 11   ZIEMELE   Gerda   UCD 
 12   MONTGOMERY-SHIELDS   Deanna   GROSVENOR 
 13   TAYLOR   Beth   GROSVENOR