2014/15 Season Results

28/29 MarchBelfast Open
21/22 MarchIrish National Championships
21/22 FebruaryMerseyside Open
14/15 FebruaryEast of Ireland Open
7/8 FebruaryMaynooth Novice Cup
31 JanuaryVinnie Duffy Memorial Sabre
24/25 JanuaryNorthern Ireland Open
6 DecemberWinter Blade
29/30 NovemberIrish Open
25/26 OctoberWest of Ireland Open
11/12 OctoberIntermediate Championships
23/24 AugustSouth of Ireland Open

Intermediates

UCD, Belfield, Dublin, 4 Ireland – 11th & 12th October 2014

Full results to follow.

Men’s Épée | Men’s Foil | Men’s Sabre | Women’s Épée | Women’s Foil | Women’s Sabre


Men’s Épée

 Rank  Name  First name  Club
 1  HAYES  Rory  UCC
 2  MCCARRON  Paul  QUB
 3  LOUGHNANE  Mark  CONNAUGHT
 3  WHELAN  Shane  SALLE DUBLIN
 5  PORTER  Timothey  DUFC
 6  VERDON  Paul  GROSVENOR
 7  GOURLEY  Samuel  GROSVENOR
 8  O’CONNOR  Fionn  DUFC
 9  BRENNAN  Paddy  PEMBROKE
 10  BYRNE  Ross  DUFC
 11  MANGOLD  Tim Anton  DUFC
 12  SALTER  Duncan  PEMBROKE
 13  FRIEL  Stephen  MAYNOOTH UNIVERSITY
 14  CHIESA  Stefan  SALLE DUBLIN
 15  TRACEY  Matthew  UCD
 16  BARRY  Daniel  PEMBROKE
 17  MASTERSON  Brendan  NUIG
 18  MADDEN  Gerard  QUB
 19  MCILWEE  Alastair  LISBURN GLADIATORS
 20  KINNEY  Chance  UCD
 21  HANLON  Killian  DUFC
 22  MACSWEENEY  Kevin  UCC
 23  HOGAN  Colin  UCC
 24  CRANNY  Ronan  NUIG
 25  LYNCH  Pat  SALLE DUBLIN

 

Men’s Foil

 Rank  Name  First name  Club
 1  REID  Gareth  GROSVENOR
 2  MCCLENAHAN  Conor  BELFAST
 3  CORCORAN  Geoffrey  SALLE DUBLIN
 3  HAYES  Rory  UCC
 5  SALTER  Duncan  PEMBROKE
 6  MADDEN  Gerard  QUB
 7  HANLON  Killian  DUFC
 8  EGAN  Simon  UCC
 9  BYRNE  Ross  DUFC
 10  VERDON  Paul  GROSVENOR
 11  CRANNY  Ronan  NUIG
 12  DAWSON  John  DUFC
 13  MCNULTY  Michael  PEMBROKE
 14  MACSWEENEY  Kevin  UCC
 15  WHYTE  Andrew  UCD
 16  WONG  Matthew  UCD
 17  HOGAN  Colin  UCC
 18  PATMORE  Sean  DUFC
 19  HEALY  Sean  DUFC
 20  MCCARRON  Paul  QUB
 21  LAVIN  Paul  UCD
 22  O’GRADY  Jason  MAYNOOTH UNIVERSITY
 23  MCCARTAN  Thomas  DUFC
 24  DELANEY  Blaise  DUFC
 25  CROWLEY  Brian  UCD

 

Men’s Sabre

 Rank  Name  First name  Club
 1  BRIGADIR  Igor  UCD
 2  MACSWEENEY  Kevin  UCC
 3  HAYES  Rory  UCC
 3  SLATER  Philip  LISBURN GLADIATORS
 5  GARTON  Tadhg  DUFC
 6  FLYNN  Fionn  BVFC
 7  DONNELLY  Jonathan  FOYLE
 8  MADDEN  Gerard  QUB
 9  HEALY  Sean  DUFC
 10  SLATER  Laurence  LISBURN GLADIATORS
 11  SHANNON  Matthew  QUB
 12  KELLEHER  Colm  DUFC
 13  ADAMS  Richard  QUB
 14  DOWLING  Luke  DUFC
 15  CORCORCAN  Geoffrey  SALLE DUBLIN
 16  ZIEMELIS  Juris  UCD
 17  UNDERWOOD  Tadhg  BVFC
 18  HALKIADAKUS  Georgis  BVFC
 19  THOMPSON  Thomas  QUB
 20  CRINION  Brian  BVFC
 21  LAWLOR  Francis  IT CARLOW
 22  VERDON  Paul  GROSVENOR
 23  MCILWEE  Alastair  LISBURN GLADIATORS
 24  CRANNY  Ronan  NUIG

 

Women’s Épée

 Rank  Name  First name  Club
 1  HINDSGAUL  Camille  DUFC
 2  KANE  Suzie  DCU
 3  O’MAHONY  Aoife  UCD
 3  SLATER  Charlotte  LISBURN
 5  KLINCK  Nathalie  DUFC
 6  MELLON-WHELAN  Sorcha  SALLE DUBLIN
 7  MCDONOUGH  Fiadhnait  NUIG
 8  MEGAW  Eve  GROSVENOR
 9  ADAMS  Sophie  UCD
 10  CAFFREY  Shauna  DUFC
 11  O’RIORDAN  Martha  UCC
 12  SHANAHAN  Amy  UCC

 

Women’s Foil

 Rank  Name  First name  Club
 1  KLINCK  Nathalie  DUFC
 2  NESIRKY  Frances  LIMERICK BLADES
 3  BOULANDIER  Maria  CLUB NAVARRO DE ESGRIMA
 3  SLATER  Charlotte  LISBURN GLADIATORS
 5  O’CONNOR  Ciara  DUFC
 6  MCDONOUGH  Fiadhnait  NUIG
 7  CORMICAN  Ciara  GROSVENOR
 8  FARKAS  Orsolya  UCC
 9  FLYNN  Olivia  UCC
 10  THOMAS  Rachel  DUFC
 11  MINITER  Michelle  UCD
 12  BERANGER  Laura  UCC
 13  SHEEHAN  Belinda  UCD
 14  PERCIVAL  Crystal-Rose  DUFC

 

Women’s Sabre

 Rank  Name  First name  Club
 1  NOUVIAN  Manon  PARIS UC ESCRIME
 2  CLARKE  Evie  DUFC
 3  GOSLIN  Sarah  DKIT
 3  MCDONOUGH  Fiadhnait  NUIG
 5  STANKEVICIUTE  Deimante  IT CARLOW
 6  BERANGER  Laura  UCC
 7  SALMANOVA  Natalia  DKIT
 8  GILLESPIE  Katie  QUB
 9  CLARK  Anne  UCC
 10  CORMICAN  Ciara  GROSVENOR
 11  STAFFORD  Aisling  DKIT
 12  PERCIVAL  Crystal-Rose  DUFC