2013/14 Season Results

12/13 AprilBelfast Open
22/23 MarchIrish National Championships
15/16 FebruaryMerseyside Open
8/9 FebruaryEast of Ireland Open
7/8 December Irish Open
30 November/1 December North West Open
24 November Trinity Cup (Team)
16/17 November Derry Open
9/10 November Welsh Open (UK)
9 November Schull Novice Cup
26/27 October West of Ireland Open
19 October Vinnie Duffy Sabre
5/6 October Intermediates
28/29 September National Team Championships
21/22 September Bristol Open (UK)
7/8 September Hamlet Open Sabre (UK)
7/8 SeptemberEssex Open (UK)
24/25 August South of Ireland Open

Intermediates

UCD, 5-6 October 2013

Men’s Épée | Men’s Foil | Men’s Sabre | Women’s Épée | Women’s Foil | Women’s Sabre


Men’s Épée

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   O’MALLEY   Scott   PLYMOUTH UNIVERSITY 
 2   TRACEY   Matthew   UCD 
 3   O’BRIEN   Niall   DUFC 
 3   QUINN   Ronan   UCD 
 5   ROM-JENSEN   Byron   UCD 
 6   BRENNAN   Paddy   PEMBROKE 
 7   SALTER   Duncan   PEMBROKE 
 8   MADDEN   Gerard   QUB 
 9   HUENICKE   Robin   DCU 
 10   SUTHERLAND   Luke   PENTATHLON 
 11   SLATER   Philip   GROSVENOR 
 12   HAYES   Rory   UCC 
 13   BURKE   James   PEMBROKE 
 14   LYNCH   Pat   SALLE 
 15   BARCZA   Balazs   PEMBROKE 
 16   CHIESA   Stefan   SALLE 
 17   GOURLEY   Samuel   GROSVENOR 
 18   LEDINGHAM   Conor   DUFC 
 19   SURGENOR   Jeremy   QUB 
 20   LYNCH-COMANDÉ   Gianandrea   PEMBROKE 
 21   BARRY   Daniel   PEMBROKE 
 22   CRIPWELL   Phillip   PEMBROKE 
 23   SUTHERLAND   Kirk   PENTATHLON 
 24   DOWLING   Luke   DUFC 
 25   MCILWEE   Alastair   LISBURN 
 26   DOLAN   Kilian   DCU 
 27   COLLINS   Mark   PENTATHLON 
 28   BEUKES   Dirk   BLESSINGTON 
 29   HILLICK   Conor   PENTATHLON 
 30   BOYLE   Conor   MAYNOOTH 
 31   EGAN   Simon   UCC 
 32   HOEY   Sam   BLESSINGTON 
 33   HAYTER   Kieran   BLESSINGTON 

Men’s Foil

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   CRIPWELL   Phillip   PEMBROKE 
 2   AJZENSTADT   Ido   HAPOEL ASHKELON 
 3   GWYNNE   Kris   GROSVENOR 
 3   REID   Gareth   GROSVENOR 
 5   MAHER   Kevin   UCD 
 6   BODELS   Jake   BELFAST 
 7   HAYES   Rory   UCC 
 8   HANLON   Killian   DUFC 
 9   MCCLUNE   Stewart   GROSVENOR 
 10   SLATER   Philip   GROSVENOR 
 11   CORCORAN   Geoffrey   SALLE DUBLIN 
 12   SALTER   Duncan   PEMBROKE 
 13   VERDON   Paul   GROSVENOR 
 14   BODELS   Callum   BELFAST 
 15   CARNEC   Joseph   PEMBROKE 
 16   LEDINGHAM   Conor   DUFC 
 17   ODEA   Michael   PEMBROKE 
 18   EGAN   Simon   UCC 
 19   DOWLING   Luke   DUFC 
 20   WYATT   James   PEMBROKE 
 21   RICKETTS   Fred   CYRANO 
 22   MCILWEE   Alastair   LISBURN 
 23   BYRNE   Ross   DUFC 

Men’s Sabre

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   KIRIMLIDIS   Michalis   UCC 
 2   MOONEY   Chris   SALLE 
 3   DONNELLY   Jonathan   QUB 
 3   MILNER   Maxton   DUFC 
 5   SLATER   Philip   GROSVENOR 
 6   MOONEY   Ian   DUFC 
 7   HANLON   Killian   DUFC 
 8   SLATER   Laurence   GROSVENOR 
 9   NEWTON   Cormac   BVFC 
 10   BRIGADIR   Igor   UCD 
 11   GARTON   Tadhg   DUFC 
 12   CARNEC   Yves   PEMBROKE 
 13   HAYES   Rory   UCC 
 14   BARKER   David   DUFC 
 15   BRANDON   David   UCD 
 16   FLYNN   Fionn   BVFC 
 17   CORCORAN   Geoffrey   SALLE 
 18   CRINION   Brian   BVFC 
 19   DOWLING   Luke   DUFC 
 20   LEDINGHAM   Conor   DUFC 
 21   HOLMES   Bob   BVFC 
 22   ZIEMELIS   Juris   SALLE 

Women’s Épée

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   BRESEMANN   Madeleine   SALLE DUBLIN 
 2   HINDSGAUL   Camille   DUFC 
 3   BRASSIL   Sive   PENTATHLON 
 3   FLYNN   Olivia   DUFC 
 5   DONAGHY   Laura   PLYMOUTH UNIVERSITY 
 6   ADAMS   Sophie   UCD 
 7   O’MAHONY   Aoife   UCD 
 8   NESIRKY   Frankie Mae   LIMERICK 
 9   SCHNIZER-BLASCHKA   Karin   ASC 
 10   SCHOPF   Sandra   ASC 
 11   KANE   Suzie   DCU 
 12   MADDEN   Kate   PENTATHLON 
 13   HAYES   Liz   UCC 
 14   MCGINNITY   Claire   GROSVENOR 
 15   MONTGOMERY   Tasha   GROSVENOR 
 16   O’NEILL   Eimear   PENTATHLON 
 17   BELTON   Fiona   DCU 
 18   MEGAW   Eve   LISBURN 
 19   LOWE   Sophie   PENTATHLON 
 20   MCCARTHY   Sally   PENTATHLON 

Women’s Foil

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   LEE   Anna   PEMBROKE 
 2   TIMLIN   Jessica   PEMBROKE 
 3   CLAIR   Jacinta   UCC 
 3   O’CONNOR   Ciara   DUFC 
 5   FLYNN   Olivia   DUFC 
 6   NESIRKY   Frankie Mae   LIMERICK BLADES 
 7   DONAGHY   Laura   PLYMOUTH UNIVERSITY 
 8   FARKAS   Orsolya   UCC 
 9   HAYES   Liz   UCC 
 10   THOMAS   Rachel   DUFC 
 11   KELLY   Aoife   MAYNOOTH 
 11   LEVERMORE   Kirsten   DUFC 

Women’s Sabre

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   CLAIR   Jacinta   UCC 
 2   CLEARY   Andrea   UCD 
 3   MURRAY   Olivia   DUFC 
 3   SCHNIZER-BLASCHKA   Karin   ASC 
 5   CLARKE   Evie   DUFC 
 6   FLYNN   Olivia   DUFC 
 7   SCHOPF   Sandra   ASC 
 8   NICKELSEN   Emma   UCD