2016/17 Season Results

22-23 AprilNational Championships 2017
18-19 MarchStudent Individual Championships
11-12 MarchBelfast Open
26 FebruaryDublin Épée
25 FebruaryTrinity Team Foil
11-12 FebruaryEast of Ireland Open
28-29 JanuaryProf. Duffy Memorial Team Épée
21-22 JanuaryNorthern Ireland Open
14 JanuaryTrinity Cup
10 DecemberWinter Blade (An Lann Gheimhridh)
19-20 NovemberDerry Open
12-13 NovemberIrish Open
5-6 NovemberSchull Novice Cup
29-30 OctoberWest of Ireland Open
22-23 OctoberNorth West Open
8-9 OctoberIntermediates Championship
1 OctoberLord Killanin Trophy - Junior Épée & Foil
17 SeptemberNational Club Championships
28-29 AugustSouth of Ireland Open (note: Fencing Time link)

Men’s Épée

 Rank   Surname   First Name   Club 
 1   BRENNAN   Paddy   PEMBROKE FC
 2   WHELAN   Shane   SALLE DUBLIN
 3   MARTELLI   Joffrey   PEMBROKE FC
 3   GIRVIN   William   GROSVENOR FC
 5   MCCARRON   Paul   QUB
 6   CARNEC   Joseph   PEMBROKE FC
 7   SALTER   Duncan   PEMBROKE FC
 8   MITCHELL   Sam   DUFC
 9   O’KELLY   Antoine   PEMBROKE FC
 10   O’BRIEN   Tim   PEMBROKE FC
 11   THOMPSON   Michael   RBAI / LISBURN GLADIATORS
 12   KULKA   Dawid   PEMBROKE FC / IT TALLAGHT
 13   RYAN   Sean   UCD / PENTATHLON IRELAND
 14   LAWLER   Jack   UCD
 15   LYNCH   Patrick   SALLE DUBLIN
 16   FLOUDAS   Achilleas   DUFC
 17   BYRNE   Ross   DUFC
 18   MURRAY   Jake   UCD
 19   BARRY   Daniel   DUFC
 20   SARGENT   Jack   PENTATHLON IRELAND
 21   O’FLYNN   Derick   NUI GALWAY
 22   WHYTE   Andrew   UCD
 23   CLARKE   Seán   NUI GALWAY
 24   WANG   Meng   RAVENWOOD FC
 25   SAVAGE   Robbie   PENTATHLON IRELAND
 26   MCCABE   John   BOYNE VALLEY FC
 27   DAVITT   Fionan   UCC
 28   BARCZA   Balazs   PEMBROKE FC
 29   MCGOWAN   Paul   NUI GALWAY
 30   KENNEDY   Patrick   NUI GALWAY
 31   PIAO   Song-Zhe   PEMBROKE FC
 32   KUCZERA   Filip   DUFC
 33   GIBBONS   Niall   DUFC
 34   HICKEY   Daniel   DUFC
 35   SAVAGE   Jack   DUFC
 36   GLEESON   Joe   MUNSTER BLADES
 37   GORDON   Samuel   UCD
 38   HEASLIP   Finn   PENTATHLON IRELAND
 39   DONAGHY   Josh   UCD
 40   NATH   Sudip   UCD

Women’s Épée

 Rank   Surname   First Name   Club 
 1   BRASSIL   Sive   PENTATHLON IRELAND
 2   MULLEN   Alisha   PENTATHLON IRELAND / UCD
 3   RADFORD-DODD   Isobel   PENTATHLON IRELAND
 3   KEELEY   Chloe   BLESSINGTON FC
 5   NICOARA   Andreea   DUFC
 6   KERESZTES   Piroska   PEMBROKE FC
 7   MCGEE   Sophia   MUNSTER BLADES
 8   BARRETT   Kate   BRIAN BORU FC
 9   CAFFREY   Shauna   DUFC
 10   STALLARD   Jess   UCD
 11   ROZENBERGA   Kristine   UCD
 12   NUGENT   Ellen   UCD
 13   KELLY-FALKE   Sabina   DUFC
 14   QUIRKE   Jennifer   NUI GALWAY

Men’s Foil

 Rank   Surname   First Name   Club 
 1   COCKBURN   Robbie   GROSVENOR FC
 2   HANLON   Killian   DUFC
 3   VILAS   Joaquin   PEMBROKE FC
 3   SIGURDSSON   Daniel   GROSVENOR FC
 5   WALLACE   Luke   GROSVENOR FC
 6   THOMPSON   Michael   RBAI / LISBURN GLADIATORS
 7   SALTER   Duncan   PEMBROKE FC
 8   WHYTE   Andrew   UCD
 9   FLOUDAS   Achilleas   DUFC
 10   DONAGHY   Fearghal   DUFC
 11   CONNERY   Jonathan   GROSVENOR FC
 12   DAVITT   Fionan   UCC
 13   PATMORE   Sean   DUFC
 14   CLARKE   Seán   NUI GALWAY
 15   DURKIN   Ferdia   UCD
 16   DALY   Conor   NUI GALWAY
 17   RYAN   Sean   UCD / PENTATHLON IRELAND
 18   DICKSON   Andrew   UCD
 19   O’FLYNN   Derick   NUI GALWAY
 20   NOLAN   Ciaran   DUFC
 21   GATEL   Robin   DUFC
 22   WALSH   Paul   UCD
 23   SUN   Yaxiang   UCD

Women’s Foil

 Rank   Surname   First Name   Club 
 1   PERCIVAL   Crystal-Rose   DUFC
 2   MCDONOUGH   Fiadhnait   NUI GALWAY
 3   RYBAKOVA   Katja   PEMBROKE FC
 3   NUGENT   Ellen   UCD
 5   CHAMBERS   Kathrin   PEMBROKE FC
 6T   SHAW   Sarah   HUNTERHOUSE COLLEGE
 6T   CASHMAN   Leona   UCC
 8   MCHUGH   Leah   DUFC
 9   SULLIVAN   Annemarie   PEMBROKE FC
 10   ROZENBERGA   Kristine   UCD

Men’s Sabre

 Rank   Surname   First Name   Club 
 1   MOONEY   Chris   SALLE DUBLIN
 2   HEALY   Sean   DUFC
 3   GREENE   Kyle   STADE TOULOUSAIN
 3   KELLEHER   Colm   DUFC
 5   O’FLYNN   Derick   NUI GALWAY
 6   WHYTE   Andrew   UCD
 7   HALKIADAKIS   Georgos   BOYNE VALLEY FC
 8   HEGARTY   Christian   FOYLE FENCING
 9   SCHULTE   Janic   NUI GALWAY
 10   COALTER   Matthew   DUFC
 11   CROWLEY   Brian   UCD
 12   HAYES   Patrick   DUFC
 13   FLOUDAS   Achilleas   DUFC
 14   HARKIN   Daithi   FOYLE FENCING
 15   DALY   Conor   NUI GALWAY
 16   DAVITT   Fionan   UCC
 17   CLARKE   Seán   NUI GALWAY
 18   MCGOWAN   Paul   NUI GALWAY
 19   DALY   Tim   BOYNE VALLEY FC
 20   RYAN   Sean   UCD / PENTATHLON IRELAND
 21   HANRAHAN   Peter   UCD
 22   STANIWESKI   Jakub   MUNSTER BLADES
 23   FORBES   Liam   UCD
 24   CHRISTIE   Daniel   BOYNE VALLEY FC
 25   DOOLEY   Ross   BOYNE VALLEY FC

Women’s Sabre

 Rank   Surname   First Name   Club 
 1   MCGUICKIN   Imogen   DUFC
 2   KEOGH   Niamh   NUI GALWAY
 3   MCHUGH   Leah   DUFC
 3   MCCABE   Cliona   BOYNE VALLEY FC
 5   FEENSTRA   Sanne   UCD
 6   ROZENBERGA   Kristine   UCD
 7   NUGENT   Ellen   UCD
 8   NIC MHAGHNUSA   Samhain   UCD