2015/16 Season Results

30 AprilJunior National Championships 2016
23-24 AprilNational Championships 2016
16 AprilGalway Novice Foil
19-20 MarchBelfast Open
12-13 MarchStudent Individual Championships
27-28 FebruaryDublin Épée
27 FebruaryTrinity Team Foil
20 FebruaryVinnie Duffy Sabre
13/14 FebruaryEast of Ireland Open
6/7 FebruaryMaynooth Novice Cup
23/24 JanuaryNorthern Ireland Open
12 DecemberWinter Blade (An Lann Gheimhridh)
28/29 NovemberIrish Open
14/15 NovemberDerry Open
7 NovemberTrinity Cup
31 October / 1 NovemberWest of Ireland Open
24/25 OctoberNorth West Open
17 OctoberLord Killanin Trophy (Pembroke Youth Series)
3/4 OctoberIrish Intermediate Championships
19/20 SeptemberGalway Open
29/30 AugustSouth of Ireland Open

Irish Intermediates

3-4 October 2015 – Belfield, UCD


Men’s Épée

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   TOMOJZER    Bence    DCU  
 2   TRACEY    Matthew    UCD  
 3   BRENNAN    Paddy    PEMBROKE  
 3   O’KELLY    Antoine    PEMBROKE  
 5   WHELAN   Shane   SALLE DUBLIN 
 6   SALTER   Duncan   PEMBROKE 
 7   MCCARRON   Paul   QUB 
 8   SUTHERLAND   Kirk   MUNSTER BLADES 
 9   BARCZA   Balazs   PEMBROKE 
 10   BYRNE   Ross   DUFC 
 11   CARNEC   Joseph   PEMBROKE 
 12   BOYLE   Conor   MAYNOOTH UNIVERSITY 
 13   RYAN   Sean   UCD 
 14   WONG   Calvin   UCD 
 15   PIAO   Song-Zhe   PEMBROKE 
 16   MADDEN   Gerard   QUB 
 17   WANG   Meng   RAVENWOOD 
 18   KUCZERA   Filip   DUFC 
 19   CLARKE   Seán   NUI GALWAY 
 20   SUTHERLAND   Luke   MUNSTER BLADES 
 21   MCCABE   John   BOYNE VALLEY 
 22   DAVITT   Fionan   UCD 
 23   CANNYGHIN   Dylan   RAVENWOOD 
 24   LYNCH   Pat   SALLE DUBLIN 
 25   O’FLYNN   Derick   NUI GALWAY 
 26   DOYLE   Myles   DUFC 
 27   HAYTER   Kieran   BLESSINGTON 
 28   MCCARTNEY   William   SALLE DUBLIN 
 29   GENTILLE   Kai   NUI GALWAY 
 30   BARDEN   James   UCD 

Women’s Épée

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   JOHNSON    Lucy    DUFC  
 2   DUGGAN-MCSWEENEY    Aoife    MUNSTER BLADES  
 3   MELLON-WHELAN    Sorcha    SALLE DUBLIN  
 3   MULLEN    Alisha    PENTATHLON IRELAND  
 5   DUGGAN-MCSWEENEY    Roisin    MUNSTER BLADES  
 6   MEGAW   Eve   LISBURN GLADIATORS 
 7   NI RAGHALLAIGH   Róisín   UCD 
 8   GOSLIN   Sarah   DKIT 
 9   CAROLAN   Lorraine   SALLE DUBLIN 
 10   KEELEY   Chloe   BLESSINGTON 
 11   O’CONNOR   Ciara   DUFC 
 12   JOHNSON   Emily   LISBURN GLADIATORS 
 13   LIN   Qihong   PEMBROKE 
 14   KHAN   Rizwana   PEMBROKE 
 15   TEISERSKYTE   Ieva   DUFC 
 16   SHERRY   Mia   BLESSINGTON 
 17   MCGEE   Sophia   MUNSTER BLADES 

Men’s Foil

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   HAYES    Rory    UCC  
 2   HANLON    Killian    DUFC  
 3   MAHER    Kevin    PEMBROKE  
 3   CARPENE    Blaise    UCD  
 5   PATMORE   Sean   DUFC 
 6   MADDEN   Gerard   QUB 
 7   WALLACE   Luke   GROSVENOR 
 8   WHYTE   Andrew   UCD 
 9   DAWSON   John   DUFC 
 10   FLOUDAS   Achilleas   DUFC 
 11   MCCLENAHAN   Conor   BELFAST FC 
 12   COLEMAN   Conor   MAYNOOTH UNIVERSITY 
 13   SALTER   Duncan   PEMBROKE 
 14   DONAGHY   Fearghal   DUFC 
 15   RICKETTS   Fred   CYRANO 
 16   MADDEN   Gerard   QUB 
 17   RYAN   Sean   UCD 
 18   O’FLYNN   Derick   NUI GALWAY 
 19   CLARKE   Seán   NUI GALWAY 
 20   WALSH   Gavin   UCD 
 21   LEKKE-HENSOLDT   Bartosz   UCD 
 22   WEAFER   Nicholas   PEMBROKE 
 23   GENTILLE   Kai   NUI GALWAY 
 24   BYRNE   Stephen   UCD 
 25   BARDEN   James   UCD 

Women’s Foil

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   VELMA    Emilia    PEMBROKE  
 2   MCDONOUGH    Fiadhnait    NUI GALWAY  
 3   PERCIVAL    Crystal-Rose    DUFC  
 3   MIRAKOFF    Laura    UCD  
 5   O’CONNOR   Ciara   DUFC 
 6   NI RAGHALLAIGH   Róisín   UCD 
 7   KANE   Suzanne   DCU 

Men’s Sabre

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   FLYNN    Fionn    SALLE DUBLIN 
 2   KELLEHER    Colm    DUFC  
 3   MADDEN    Gerard    QUB  
 3   O’FLYNN    Derick    NUI GALWAY  
 5   COALTER   Matthew   DUFC 
 6   ADAMS   Richard   QUB 
 7   HALKIADAKIS   Georgos   BOYNE VALLEY 
 8   BOYLE   Conor   MAYNOOTH UNIVERSITY 
 9   CRINION   Brian   BOYNE VALLEY 
 10   ALLEN   James   QUB 
 11   THOMPSON   Thomas   QUB 
 12   CROWLEY   Brian   UCD 
 13   WALSH   Gavin   UCD 
 14   LEECH   Alex   BOYNE VALLEY 
 15   MCKEOWN   Thomas   BOYNE VALLEY 
 16   DAVITT   Fionan   UCD 
 17   DALY   Tim   BOYNE VALLEY 

Women’s Sabre

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   MURRAY    Olivia    DUFC  
 2   O’CONNOR   Ciara   DUFC 
 3   ZIEMELE    Gerda    UCD  
 3   GOSLIN    Sarah    DKIT  
 5   NI RAGHALLAIGH   Róisín   UCD 
 6   KANE   Suzanne   DCU 
 7   PERCIVAL    Crystal-Rose    DUFC