2013/14 Season Results

12/13 AprilBelfast Open
22/23 MarchIrish National Championships
15/16 FebruaryMerseyside Open
8/9 FebruaryEast of Ireland Open
7/8 December Irish Open
30 November/1 December North West Open
24 November Trinity Cup (Team)
16/17 November Derry Open
9/10 November Welsh Open (UK)
9 November Schull Novice Cup
26/27 October West of Ireland Open
19 October Vinnie Duffy Sabre
5/6 October Intermediates
28/29 September National Team Championships
21/22 September Bristol Open (UK)
7/8 September Hamlet Open Sabre (UK)
7/8 SeptemberEssex Open (UK)
24/25 August South of Ireland Open

Hamlet Open Sabre

Stratford-upon-Avon, 7-8 September 2013

Men’s Sabre | Women’s Sabre


 Rank   Name   First name   Club 
 1   RATNESWAREN   Maiyuran   IMPERIAL 
 2   HUTCHISON   Neil   CAMDEN 
 3   ANSALEM   Rubin   CAMDEN 
 3   MOTTERSHEAD   Thomas   ROMILEY 
 5   EFSTATHIOU   Evangelos   CAMBRIDGE FENCING (USA) 
 6   CLARKE   Michael   TRURO 
 7   SAUNDERS   Brynmor   TRURO 
 8   AIYENURO   Soji   CAMDEN 
 9   MILLER   Curtis   CAMDEN 
 10   CRUTCHETT   Alexander   BRENTWOOD 
 11   GANN   Henry   IMPERIAL 
 12   DEARY   William   TRURO 
 13   POPE   Steve   CAMDEN 
 14   POTTER   James   CAMDEN 
 15   GANDER-COMPTON   Jacob   BRENTWOOD 
 16   SCOTT   Stuart   LASZLO’S 
 17   SIMMONS   John   RIVINGTON PARK 
 18   LANGTON   Valerian   ST PAUL’S 
 19   DONALD   Simon   BRENTWOOD 
 20   FOTHERBY   Will   BRISTOL UNIVERSITY 
 21   SLANKARD   Kirk   CITY 
 22   COOPER   Samuel   SHAKESPEARE’S 
 23   VAN HOFFELLEN   Camille   IMPERIAL 
 24   LAWRENCE   Chris   IMPERIAL 
 25   MAXWELL   Josh   TRURO 
 26   WOODBURN   Fraser   TRURO 
 27   SANCROFT   Glenn   SALLE ROLLO 
 28   CZINKOTA   Zsolt   WELLINGTON 
 29   ROGERSON   Noah   TRURO 
 30   JENNINGS   Patrick   RIVINGTON PARK 
 31   BOTELER   Harry   TRURO 
 32   VEITCH   Robert   RIVINGTON PARK 
 33   ROCKS   Stephen   SHETLAND 
 34   POTTER   Nathan   CAMDEN 
 35   HAMILTON   Thomas Zachary   SHAKESPEARE’S 
 36   WEBB   JJ   CAMDEN 
 37   EDMUNDSON   Jack   SOUTH LONDON SWORDS 
 38   VONDEE   Morgan   CITY 
 39   GIBBS   Sam   CAMDEN 
 40   WILLIAMSON   Andrew   EDINBURGH 
 41   DACEY   Simon   MX 
 42   ALDOUS-GRANBY   James    
 43   HALLIWELL   William   SHAKESPEARE’S 
 44   BURTON   George   BEDFORD 
 45   VAN HOFFELEN   Raphael   GEMENOS 
 46   CRUIKSHANK   Adam   EDINBURGH UNIVERSITY 
 47   NICKEL   Joe   CITY 
 48   DIXON   Stuart    
 49   FIRTH   James   ROOM ONE-ON-ONE 
 50   NICHOLLS   Thomas   CHILWELL 
 51   BOWERS   Keith   ROYAL NAVY 
 51   WALWYN   Nathaniel   REGENT 
 53   CHARLES   Nick   BRENTWOOD 
 54   COLEMAN   Alex   LIVERPOOL UNIVERSITY 
 55   SAUNDERS   Awen   TRURO 
 56   PERRY   Dan   SALLE URSA 
 57   KWAN   Wai Yu   RIVINGTON PARK 
 58   DOWSE   Niall   MX 
 59   ANSALEM   Eden   CAMDEN 
 60   BOWLEY   Stan   SKIPTON 
 61   WIDE   Daniel   SHAKESPEARE’S 
 62   ROSE   Eryk   SEACOURT 
 63   HARRIS   Rafe   MILLFIELD 
 64   MOORE   Will   CAMDEN 
 65   JONES   Matthew   SALLE URSA 
 66   OAKES   Marc   CAMDEN 
 67   COULTER   Barry   ST PAUL’S 
 68   JACKSON   Thomas   SHAKESPEARE’S 
 69   WILSON   Benjy   SHAKESPEARE’S 
 70   BOTLEY   Pelham   SOUTH LONDON SWORDS 
 71   PINTO   David   HUNT ROEDER 
 72   DOWSE   Kieran   MX 
 73   GHOSH   Julian   CAMDEN 
 74   WATT   Caspian   SHAKESPEARE’S 
 75   LINDLEY   Thomas   MARSHALL 
 76   MOORE   Steve   BATH SWORD 
 77   JACOB   Michael   BIRMINGHAM 
 78   RAPIER   Richard   TRURO 
 79   EDMUNDSON   Sam   SOUTH LONDON SWORDS 
 80   GELLETT   Charles   MX 
 81   CRAWFURD   Jim   AFFONDO 
 82   COMPTON   Michael   COTWOLD 
 83   REDBURN   Sam   MX 
 84   ANDERSON   James   SALLE ROLLO 
 85   CRAZE   Jamie   TRURO 
 85   WALLER   Adam   RIDINGS 
 87   HERROD   Piers   SHAKESPEARE’S 
 88   MCINTYRE   Alasdair   ST PAUL’S 
 89   EDWARDS   Thomas   MARSHALL 
 90   AMBROSE-WILLIAMS   Clive   OXFORD 
 91   THORP   John   CAMDEN 
 92   FLORENCE   Isaac   DDRAIG WERN GWERNYFED 
 93   HOWES   Nicholas   SOUTH LONDON SWORDS 
 94   MITCHELL-GOUGH   Warick   WREKIN 
 95   ELLIOTT   Phil   ST ALBANS 
 96   DUMONT   Ben   ROOM ONE-ON-ONE 
 97   LUCAS   David   COTSWOLD 
 98   MOFFAT   Carl   STRATFORD/SALLE URSA 
 90   LANGE-SMITH   Simon   REGENT 

Women’s Sabre

 Rank   Name   First name   Club 
 1   MAXWELL   Caitlin   TRURO 
 2   RUAUX   Emily   RIVINGTON PARK 
 3   HUTCHISON   Joanna   CAMDEN 
 3   WATSON   Alice   CAMDEN 
 5   DAVIES   Jessica   BATH SWORD 
 6   CHART   Maria   TRURO 
 7   BAEZA   Marta   TRURO 
 8   GLADDISH   Laura   MX 
 9   ROBINSON   Zoë   CAMDEN 
 10   NG   Elizabeth   LANDSDOWNE 
 11   DAYKIN   Kate   SALLE OSSIAN 
 12   SOSNOWSKA   Izabela   EXETER 
 13   DIXON   Harriet   MILLFIELD 
 14   SANCROFT   Jennifer   SALLE ROLLO 
 15   PLEASANT   Bridget   UNIVERSITY OF ABERDEEN 
 16   TURNBULL   Isabel   MX 
 17   ELLIS   Sarah   CAMDEN 
 18   GUARINO   Michelle   UNIVERSITY OF ABERDEEN 
 19   NOREJKO   Teresa   TRURO 
 20   HUTCHISON   Jane   BATH SWORD 
 21   DAVIES   Harriet   SWINDON 
 22   REDSHAW   Charlotte   SHAKESPEARE’S 
 23   BILLINGTON   Lizzie   SHAKESPEARE’S 
 24   SMITH   Millie   TRURO 
 25   LILLYCROP   Megan   CARDIFF 
 26   POTTER   Emma   STOURBRIDGE 
 27   BIELCZYK-MACZYNSKA   Ewa   CAMBRIDGE 
 28   CREECHAN   Louise   SALLE ROLLO 
 29   ANIL   Shreya   TRURO 
 30   BANKS   Paisley   MILLFIELD 
 31   BLACK   Gabriella   CAMDEN 
 32   EINCHCOMB   Danielle   CAMBRIDGE 
 33   BEDDOE   Megan   MX 
 34   COULTER   Grace   ST PAUL’S 
 35   CHEN   Joanna   CAMDEN 
 36   MOFFAT   Alice   SHAKESPEARE’S/STRATFORD 
 37   CORBY   Jessica   WEST FIFE 
 38   STEER   Letitia   CITY 
 39   HALLIWELL   Chloë   SHAKESPEARE’S 
 40   WALLER   Emma   RIDINGS 
 41   BRAY   Jenna   TRURO 
 42   FRITH   Vivien   SALLE URSA 
 43   HEEPS   Katie   WEST FIFE 
 44   MAILEY   Alex   SALLE ROLLO 
 45   WHITAKER   Annelise   BEDFORD 
 46   INGOLDSBY   Rebecca   BATH SWORD 
 47   WYATT   Layla   HUNT-ROEDER 
 48   KEOGH   Lynn   TAMESIDE 
 49   SUMRA   Zoë   SAXON 
 50   HUTTON   Daisy   MX 
 51   FOSTER   Charlotte   CADS 
 52   LINTON   Ceri   BARNSLEY 
 53   TAYLOR   Louise   MARSHALL