2015/16 Season Results

30 AprilJunior National Championships 2016
23-24 AprilNational Championships 2016
16 AprilGalway Novice Foil
19-20 MarchBelfast Open
12-13 MarchStudent Individual Championships
27-28 FebruaryDublin Épée
27 FebruaryTrinity Team Foil
20 FebruaryVinnie Duffy Sabre
13/14 FebruaryEast of Ireland Open
6/7 FebruaryMaynooth Novice Cup
23/24 JanuaryNorthern Ireland Open
12 DecemberWinter Blade (An Lann Gheimhridh)
28/29 NovemberIrish Open
14/15 NovemberDerry Open
7 NovemberTrinity Cup
31 October / 1 NovemberWest of Ireland Open
24/25 OctoberNorth West Open
17 OctoberLord Killanin Trophy (Pembroke Youth Series)
3/4 OctoberIrish Intermediate Championships
19/20 SeptemberGalway Open
29/30 AugustSouth of Ireland Open

Galway Open

Kingfisher Club, NUI Galway


Men’s Épée

 Ranking   Name   First name   Club   Usfa classification 
 1   AJZENSTADT   Ido   HAPOEL ASHKELON    
 2   LAURENTIU   Ricuta   UCC    
 3   CORCORAN   Geoffry   SALLE    
 3   HAYES   Rory   UCC    
 5   MCEVOY   Mark   N/A    
 6   CRANNY   Ronan   CFC    
 7   BYRNE   Ross   DUFC    
 8   SUTHERLAND   Luke   MUNSTER BLADES    
 9   KULKA   Dawid   PEMBROKE    
 10   DALY   Conor   NUIG    
 11   SUTHERLAND   Kirk   MUNSTER BLADES    
 12   BARCOVSHI   Andrei   CFC    
 13   KUCZERA   Filip   DUFC    
 14   SALTER   Duncan   PEMBROKE    
 15   BOLTE   Rainer   CFC    
 16   CLARKE   Seán   NUIG    
 17   POWER   Emmet   UCC    
 18   SCHULTE   Janic   NUIG    
 19   MASTERSON   John   NUIG    
 20   COLLINS   Mark   PENTATHLON IRLEAND    
 21   KENNEDY   Patrick   NUIG    
 22   COSGROVE   Darragh   MUNSTER BLADES    

Women’s Épée

 Ranking   Name   First name   Club   Usfa classification 
 1   KANE   Suzie   DCU    
 2   BOELT-HINDSGAUL   Camillea   DUFC    
 3   MCDONOUGH   Fiadhnait   NUIG    
 3   SALINA   Francesca   CFC    
 5   JOHNSON   Lucy   DUFC    
 6   MCSWEENEY   Aoife   MUNSTER BLADES    
 7   FAHEY   Marie   NUIG    
 8   HANCE   Dominique   CFC    
 9   HARRON   Brienen   FOYLE    
 10   SHEPPARD   Jessica   RAVENWOOD    
 11   SCHWARZ   Melissa   UCC    
 12   MCSWEENEY   Roisin   MUNSTER BLADES    
 13   MCGEE   Sophia   MUNSTER BLADES    
 14   KANE   Aine   DCU    
 15   CAROLAN   Lorraine   SALLE    
 16   BOLTE   Nicole   CFC    

Men’s Foil

 Ranking   Name   First name   Club   Usfa classification 
 1   COUPER   J. Grant   SALLE    
 2   HAYES   Rory   UCC    
 3   MCCLENAHAN   Conor   BFC    
 3   WHITTAKER   Sean   UCC    
 5   SALTER   Duncan   PEMBROKE    
 6   OFLYNN   Dercik   NUIG    
 7   KENNEDY   Patrick   NUIG    
 8   MCEVOY   Mark   N/A    
 9   CASSERLY   Colm   UCD    
 10   DALY   Conor   NUIG    
 11   FERSON   Matthew   NUIG    

Women’s Foil

 Ranking   Name   First name   Club   Usfa classification 
 1   BLANC   Lise   CFC    
 2   MCDONOUGH   Fiadhnait   NUIG    
 3   CARKILL   Marie   NUIG    
 3   HINDSGUAL   Camille   DUFC    

Men’s Sabre

Women’s Sabre

 Ranking   Name   First name   Club   Usfa classification 
 1   MCDONOUGH   Fiadhnait   NUIG    
 2   CARKILL   Marie   NUIG    
 3   KANE   Aine   DCU    
 3   SCHWARZ   Melissa   UCC