2013/14 Season Results

12/13 AprilBelfast Open
22/23 MarchIrish National Championships
15/16 FebruaryMerseyside Open
8/9 FebruaryEast of Ireland Open
7/8 December Irish Open
30 November/1 December North West Open
24 November Trinity Cup (Team)
16/17 November Derry Open
9/10 November Welsh Open (UK)
9 November Schull Novice Cup
26/27 October West of Ireland Open
19 October Vinnie Duffy Sabre
5/6 October Intermediates
28/29 September National Team Championships
21/22 September Bristol Open (UK)
7/8 September Hamlet Open Sabre (UK)
7/8 SeptemberEssex Open (UK)
24/25 August South of Ireland Open

Essex Open

Colchester, 7-8 September 2013

Men’s Foil | Women’s Foil

Men’s Foil

 Rank   Name   First name   Club 
 1   PEGGS   Ben   SALLE PAUL 
 2   ROBINSON   Daniel   HEREFORDSHIRE 
 3   BRYANT   Lyle   SUSSEX HOUSE 
 3   WILLIAMS   Steven   SALLE BOSTON 
 5   ALEXANDER   David   NOTTINGHAM CAV 
 6   LIM   Alex   SALLE BOSTON 
 7   WILD   Chris   CARDIFF UNI 
 8   ABIDOGUN   Kola   SALLE BOSTON 
 9   BROUGHAM   Sam   LOUTH 
 10   MACCHIAROLA   Alessandro   SALLE BOSTON 
 11   HOLDER   Peter   U/A 
 12   WATSON   Jack   AFFONDO 
 13   KRAATZ   Ingvar   LEEDS UNI 
 14   WILLIAMS   Gavin   LIVERPOOL 
 15   OSTACCHINI   Glen   SALLE BOSTON 
 16   CORLETT   Thomas   SALLE KISS 
 17   DE SAINTE CROIX   Calum   WALLACE 
 18   POWELL   Matthew   TEAM MELIA 
 19   WEEKES   Jonathan   SALLE BOSTON 
 20   MILNER   Maxton   RTWFC 
 21   EXETER   Tom   LEEDS UNI 
 22   WOOD-FISHER   James   GWENT SWORD 
 23   FARDELL   Felix   CADS 
 24   MORRIS   Richard   TEAM MELIA 
 25   INSPERGER   Samuel   ROOM ONE ON ONE 
 26   LAVIN   Gerard   SALLE BOSTON 
 27   MAKUCEWICZ   Alek   SALLE PAUL 
 28   MORT   Nicholas   SAXON 
 29   WALTON   Sean   SALLE HOLYROOD 
 30   WOOLLARD   Jonathan   HERIOT-WATT UNI 
 31   NG   Grant   SALLE BOSTON 
 32   WALLIS   Henry   ROOM ONE ON ONE 
 33   HAZELWOOD   Daniel   SALLE BOSTON 
 34   DIGHT   Patrick   BLADES LIMERICK 
 35   WILLIAMS   Alex   SALLE HOLYROOD 
 36   PARSONS   Thomas   CYRANO 
 37   MAHY   Jacob   SALLE 101 
 38   BENNETT   Freddy   CAMBRIDGE SWORD 
 39   ABRAHAMS   Paul   LANSDOWNE 
 40   STANDEN   David   SAXON 
 41   JOHNSTON   Alastair   SALLE HOLYROOD 
 42   LOWEN   Paul   SAXON 
 43   MARTIN   Fergal   MAYNOOTH 
 44   THOMAS   Michael   SAXON 
 45   CHEW   Michael   HPFC 
 46   ALLEN   Richard   U/A 
 47   MORLEY   Alexander   RLS 
 48   HALE   Matthew   ROOM ONE ON ONE 
 49   COATES   Joshua   HUNTINGDONSHIRE 
 50   PERFECT   Tom   RLS 
 51   LENNON   Christopher   LIVERPOOL UNI 
 52   MOLLARD   Christopher   SAXON 
 53   LAGATTOLLA   Raffaele   SAXON 
 54   BUNNETAT   Lucas   KENT UNI 
 55   BAKER   Mark   SALLE BOSTON 
 56   JENNINGS   Chris   SALLE PAUL 
 57   STANBRIDGE   Paul   SALLE HOLYROOD 
 58   DEVITT   Ronnie   CYRANO 
 59   HUTCHINS   Jacob   LUTON 
 60   DOUGLAS   Jack   WALLACE 
 61   MEDHURST   Michael   SALLE BOSTON 
 62   MCCARTHY   Caleb   LIVERPOOL 
 62   SAVILLE-FERGUSON   Comrie   SALLE HOLYROOD 
 64   JONES   Aleck   FIGHTING FIT 
 65   MCCOURT   Michael   STRATHCLYDE UNI 
 66   WALCHESTER   Alexander   NEWCASTLE UNI 
 67   REDDING   Alexander   CADS 
 68   GILLMAN   John   CENTRAL LONDON 
 69   WESTLEY   Philip   NORTH TAMAR 
 70   WILLIAMSON   Sam   ESSEX UNI 
 71   MURRAY   Mark   SALLE BOSTON 
 72   WHELAN   Jim   PORTSLADE 
 73   HOLLINSHEAD   Gareth   CADS 
 74   MARAIS   Neil   SARNIA SWORD 
 75   COATES   Ian   HUNTINGDONSHIRE 
 75   FOLEY   Martyn   EDINBURGH 
 77   DOHERTY   Alexander   ROOM ONE ON ONE 
 77   VAN AARSEN   Geert   SALLE PAUL 
 79   WALCHESTER   John   NORFOLK 
 80   MOLINO   Maurizio   CLUB DES ARTISTES 
 81   MALYSZ   Bartek   SALLE BOSTON 

Women’s Foil

 Rank   Name   First name   Club 
 1   SIBERT   Catriona   EDINBURGH 
 2   SZOKOLOVICS   Dominique   SUSSEX HOUSE 
 3   COOK   Catherine   U/A 
 3   HANNAY   Georgia   BRISTOL 
 5   CLARKE   Ruth   EDINBURGH 
 6   DICKSON   Chloe   EDINBURGH 
 7   KEYS   Olivia   TEAM MELIA 
 8   MCKENZIE   Lisa   EDINBURGH 
 9   HUGHES   Elaine   BGS 
 10   MCKENZIE   Tracy   FIGHTING FIT 
 11   CHART   Yvonne   TRURO 
 12   LEWANDOWSKA   Magdalena   CADS 
 13   MULLINS   Chloe   CAMBRIDGE SWORD 
 14   SMITH   Katie   EDINBURGH 
 15   WORMAN   Gillian   SURREY SWORDS 
 16   PEARCE   Madison   OXFORD UNI 
 17   MULLINS   Philippa   SALLE BOSTON 
 18   TOMLINSON   Elen   TEAM MELIA 
 19   CHURCH   Amy   SURREY SWORDS 
 20   CSERNY   Erika   U/A 
 21   NICHOLS   Zoe   CENTRAL LONDON 
 22   COATES   Tracey   HUNTINGDONSHIRE 
 23   O’CONNELL   Kate   SALLE PAUL 
 24   SEGALL   Emma-Tina   SURREY SWORDS 
 25   SCHOFIELD   Jennifer   MANCHESTER UNI 
 26   MEDHURST   Jessica   SALLE BOSTON 
 27   SEGALL   Grace   SURREY SWORDS 
 28   TAYLOR   Lucy   METHODIST COLL 
 29   MORRISON   Ailsa   EDINBURGH 
 30   TOWNSEND   Sophie   U/A 
 31   DROSSO   Sophie   SHETLAND 
 32   KLEINTEICH   Julia   KONSTANZ UNI 
 33   MARTIN   Rebecca   KENT UNI 
 34   WORLEY   Clare   CHELMSFORD 
 35   BLAKELEY   Imogen   SUTTON COLDFIELD 
 36   BACCHUS   Eleanor   CAMBRIDGE UNI 
 37   WILTON   Claudia   SAXON 
 38   SCHNEIDERS   Hannah   OXFORD UNI 
 39   BASS   Leilani   NORTH TAMAR 
 40   ABRAHAMS   Sophie   SALLE PAUL