2016/17 Season Results

22-23 AprilNational Championships 2017
18-19 MarchStudent Individual Championships
11-12 MarchBelfast Open
26 FebruaryDublin Épée
25 FebruaryTrinity Team Foil
11-12 FebruaryEast of Ireland Open
28-29 JanuaryProf. Duffy Memorial Team Épée
21-22 JanuaryNorthern Ireland Open
14 JanuaryTrinity Cup
10 DecemberWinter Blade (An Lann Gheimhridh)
19-20 NovemberDerry Open
12-13 NovemberIrish Open
5-6 NovemberSchull Novice Cup
29-30 OctoberWest of Ireland Open
22-23 OctoberNorth West Open
8-9 OctoberIntermediates Championship
1 OctoberLord Killanin Trophy - Junior Épée & Foil
17 SeptemberNational Club Championships
28-29 AugustSouth of Ireland Open (note: Fencing Time link)

Men’s Épée

Top Junior: Joffrey Martelly – 6th
Top Veteran: Duncan Salter – 8th

 Rank   Name   First name   Club 
 1   BUZZI   Giovanni Battista   DUFC 
 2   CORCORAN   Geoffrey   QUEENS UNIVERSITY BELFAST 
 3   O’BRIEN   Tom   PENTATHLON IRELAND 
 3   BRENNAN    Paddy    PEMBROKE FC  
 5   AJZENSTADT    Ido    PEMBROKE FC / HAPOEL ASHKELON 
 6   MARTELLY    Joffrey    PEMBROKE FC 
 7   LOSONCZI    David    PEMBROKE FC / DVE HUNGARY 
 8   SALTER    Duncan    PEMBROKE FC / BRIAN BORU FC 
 9   SANFELIU   Albert   DUFC 
 10   CARNEC    Joseph   PEMBROKE FC 
 11   KULKA    Dawid   PEMBROKE FC / IT TALLAGHT 
 12   SIMPSON    Jamie    IMPERIAL COLLEGE LONDON 
 13   MITCHELL   Sam   DUFC 
 14   O’KELLY    Antoine    PEMBROKE FC  
 15   WHELAN   Shane   SALLE DUBLIN 
 16   KENNEDY   Patrick   NUI GALWAY 
 17   O’BRIEN    Timothy    PEMBROKE FC  
 18   O’MALLEY    Scott    BRIAN BORU FC  
 19   HAYES    Rory    UNIVERSITY COLLEGE CORK 
 20   RYAN   Seán   UCD / PENTATHLON IRELAND 
 21   WANG    Meng    RAVENWOOD FC 
 22   BYRNE    Ross    DUFC  
 23   LAWLER    Jack    UCD 
 24   GUY    Ciaran    NUI GALWAY 
 25   VERDON    Paul    GROSVENOR FC / RBAI 
 26   THOMPSON    Michael    LISBURN GLADIATORS / RBAI 
 27   ERSKINE    Paddy    QUEENS UNIVERSITY BELFAST 
 28   COLLINS    Mark    UCD 
 29   FLOUDAS   Achilleas   DUFC 
 30   KUCZERA    Filip    DUFC  
 31   MADDEN    Gerard    QUEENS UNIVERSITY BELFAST 
 32   MCEVOY   Mark     
 33   HOULDSWORTH    Alastair    BELFAST FC  
 34   HEALY    Mike    UCD 
 35   CRIPWELL    Phillip    DUFC 
 36   DONAGHY    Josh    UCD 
 37   HAYTER    Kieran    DCU 
 38   BEGLEY   Paul-Ryan    DUFC 
 39   GREENAN    Rory    DUFC 
 40   BARDEN    James    UCD 
 41   MCNAMARA    Sean    PENTATHLON IRELAND 
 42   GROGAN    Stephen    DUFC 
 43   CANNYGHIN    Dylan    RAVENWOOD FC 
 44   DAVITT    Fionan    UNIVERSITY COLLEGE CORK 
 45   BALDRICK    Callum    NUI GALWAY 
 46   BARCZA    Balazs    PEMBROKE FC 
 47   MASTERSON    John    NUI GALWAY 
 48   SCANLON    Rory    DUFC 
 49   CLARKE    Sean    NUI GALWAY 
 50   MCCLEAN    Reece    DCU 
 51   BARRY    Daniel    DUFC 
 52   MARINOS    Anthony    UNIVERSITY COLLEGE CORK 
 53   ZHENG    Chen    UCD 
 54   KELLY    Cathal    MUNSTER BLADES 
 55   CAWLEY    Niall    DCU 
 56   MULREADY    Paul    DCU 

Women’s Épée

Top Junior: Sorcha Mellon-Whelan – 7th
Top Veteran: Anna Lise Mion – 1st

 Rank   Name   First name   Club 
 1   MION    Anna Lise    BRIAN BORU FC / PEMBROKE FC 
 2   COLEMAN   Kate    BRIAN BORU FC / PENTATHLON IRELAND 
 3   JOHNSON    Lucy   DUFC 
 3   BRASSIL   Sive    BRIAN BORU FC / PENTATHLON IRELAND / UCD 
 5   HINDSGAUL    Camille    DUFC  
 6   KANE    Suzanne    DCU 
 7   MELLON-WHELAN    Sorcha    UCD / SALLE DUBLIN  
 8   GAUTIER    Virginie   PEMBROKE FC  
 9   MCGEE    Sophia    MUNSTER BLADES  
 10   DONAGHY    Laura    UCD / BRIAN BORU FC  
 11   CLARKE    Isabelle   MUNSTER BLADES  
 12   GRIJPINK    Lucia    DUFC 
 13   LUJBER    Eszter    DUFC 
 14   NICOARA    Andreea    DUFC 
 15   KRAMAN    Elisabeth    DCU 
 16   SHEPPARD    Jessica    RAVENWOOD FC 
 17   KELLY-FALKE    Sabina    DUFC 
 18   COLLINS    Dearbhaile    DUFC 
 19   CAFFREY    Shauna    DUFC 
 20   O’CONNOR    Grainne    NUI GALWAY 
 21   WITTENBERG    Ilona    UNIVERSITY COLLEGE CORK 
 22   MCGINLEY    Kayleigh    DUFC 

Men’s Foil

Top Junior: Daniel Sigurdsson – 7th
Top Veteran: Philip Lee – 3rd

 Rank   Name   First name   Club 
 1   BROSNAN   James   UNIVERSITY OF WARWICK 
 2   CRIPWELL    Phillip    DUFC 
 3   NAGLE    Conor      
 3   LEE    Philip    PEMBROKE FC 
 5   SYKES    Lachlan    SALLE BOSTON  
 6   HAYES    Rory    UNIVERSITY COLLEGE CORK 
 7   SIGURDSSON    Daniel    GROSVENOR FC 
 8   HOULDSWORTH    Alastair    BELFAST FC  
 9   COCKBURN    Robbie    GROSVENOR FC 
 10T   WALLACE    Luke    GROSVENOR FC  
 10T   DIGHT    Patrick    MUNSTER BLADES 
 12   CONNERY    Jonathan    GROSVENOR FC  
 13   WHITTAKER    Sean    UNIVERSITY COLLEGE CORK 
 14   HANLON    Killian    DUFC  
 15   DEMPSEY    Patrick   SAXON 
 16   WHYTE    Andrew    UCD 
 17   DONAGHY    Fearghal    DUFC  
 18   WHITE    David    BELFAST FC  
 19   VILAS    Joaquin    PEMBROKE FC  
 20   THOMPSON    Michael    LISBURN GLADIATORS 
 21   GUY    Ciaran    NUI GALWAY  
 22   MCKAY    Matthew    FENCE LIKE AN OLYMPIAN  
 23   SALTER    Duncan    PEMBROKE FC / BRIAN BORU FC  
 24   TINSLEY    Jack    DUFC  
 25   NOLAN    Ciaran    DUFC  
 26   MCEVOY    Mark     
 27   PATMORE    Sean    DUFC  
 28   NEVILLE    Adam   UCD  
 29   BROSNAN    Gerry    SALLE PAUL  
 30   LEDWITH    Peter    DUFC  
 31   GIBBONS    Niall    DUFC  
 32   GROGAN    Stephen    DUFC  
 33   BALDRICK    Callum    NUI GALWAY  
 34   DAVITT    Fionan    UNIVERSITY COLLEGE CORK  
 35   PECK    Garvan    UNIVERSITY COLLEGE CORK  
 36   BALDRY    George    NUI GALWAY  

Women’s Foil

Top Junior: Anna Lee – 1st

 Rank   Name   First name   Club 
 1   LEE    Anna    PEMBROKE FC  
 2   CLARKE    Genevieve    CALIFORNIA FENCING ACADEMY 
 3   JOÃO RAMALHO    Joana    PEMBROKE FC  
 3   MCDONOUGH    Fiadhnait    NUI GALWAY 
 5   MIRAKOFF    Laura    UCD  
 6   RYAN    Rebecca      
 7   PERCIVAL    Crystal-Rose    DUFC  
 8   RYBAKOVA    Katja    PEMBROKE FC  
 9   CASHMAN    Leona    UNIVERSITY COLLEGE CORK 
 10   MCHUGH    Leah    DUFC  
 11   IRELAND    Phoebe    UCD 
 12   SULLIVAN   Annemarie    PEMBROKE FC 
 13   NIC THOMAS    Ellen    DUFC 
 14   FAST   May Jeanette    UNIVERSITY COLLEGE CORK 
 15   ROZENBERGA    Kristy    UCD 
 16   WRIGHT-BALLESTER    Gemma    RCSI 
 17   O’CONNOR    Grainne    NUI GALWAY 
 18   NIC THOMAS    Rachel    DUFC 
 19   WITTENBERG    Ilona    UNIVERSITY COLLEGE CORK 
 20   SARIDAKIS    Niki    UNIVERSITY COLLEGE CORK 
 21   HEFFERNAN    Aine    DUFC 
 22   BRODZISZ    Dominika    UCD 
 23   MCGINLEY    Kayleigh    DUFC 
 24   TODD    Katherine    BELFAST FC 
 25   OWENS    Allanah    DUFC 
 26   MILOJEVIC    Teodora    NUI GALWAY 

Men’s Sabre

Top Junior: Brian Crowley – 14th

 Rank   Name   First name   Club 
 1   WINIGER    Lothar    CH CHATELAINE  
 2   CONCANNON    Stephen    SALLE DUBLIN  
 3   KIRIMLIDIS    Michalis    SALLE DUBLIN  
 3   MCNAMEE    Owen    US METRO / UCD 
 5   CLARKE    Aidan    SALLE DUBLIN  
 6   GARTON    Tadhg    DUFC 
 7   HEALY    Sean    DUFC  
 8   TOBIN    Hugh    UNIVERSITY COLLEGE CORK  
 9   FLYNN    Fionn    DKIT / SALLE DUBLIN 
 10   MCDERMOTT   Oisin    UCD 
 11   BRIGADIR    Igor   UCD 
 12   SCHULTE    Janic   NUI GALWAY 
 13   HAYES    Patrick   DUFC 
 14   CROWLEY    Brian   UCD / SALLE DUBLIN 
 15   DOWLING    Luke   DUFC 
 16   MCAULEY    Oscar    UNIVERSITY COLLEGE CORK 
 17   REILLY    Alex   DUFC 
 18   FORBES    Liam    UCD 
 19   COONEY    John   IT CARLOW 
 20   URBIETIS    Zygimantas   DKIT 
 21   CONDREN    Stephen   DKIT 
 22   O’BRIEN    Ronan   IT CARLOW 
 23   MURPHY    Oisin   DKIT 
 24   MCENEANEY    Padraigh   DKIT 
 25   MCLACHLAN    Rowan   UCD 
 26   CIMA    Simone   UCD 
 27   MCCLUSKEY    Aaron   BOYNE VALLEY FC 

Women’s Sabre

Top Junior: Ciara Cormican – 3rd

 Rank   Name   First name   Club 
 1   LEE    Naomi    SHAKESPEARE’S SWORDS / AFU 
 2   NOUVIAN    Manon    DUFC  
 3   ZINK    Anna    DUFC  
 3   CORMICAN    Ciara    LISBURN GLADIATORS  
 5   ZIEMELE    Gerda    UCD  
 6   MCDONOUGH    Fiadhnait    NUI GALWAY  
 7   MCGUCKIN    Imogen    DUFC  
 8   NOLAN   Emily    DUFC  
 9   SAIZ BARRIUSO    Alba    UCD  
 10   RUSH   Bethany    DUFC  
 11   MCHUGH    Leah    DUFC  
 12   KEOGH    Niamh    NUI GALWAY 
 13   SKEHAN    Sadhbh    NUI GALWAY  
 14   FEENSTRA    Sanne    UCD  
 15   NIC MHAGHNUSA    Samhain    UCD  
 16   DENNEHY    Catriona    UNIVERSITY COLLEGE CORK  
 17   KATO    Yuki    UNIVERSITY COLLEGE CORK