2014/15 Season Results

28/29 MarchBelfast Open
21/22 MarchIrish National Championships
21/22 FebruaryMerseyside Open
14/15 FebruaryEast of Ireland Open
7/8 FebruaryMaynooth Novice Cup
31 JanuaryVinnie Duffy Memorial Sabre
24/25 JanuaryNorthern Ireland Open
6 DecemberWinter Blade
29/30 NovemberIrish Open
25/26 OctoberWest of Ireland Open
11/12 OctoberIntermediate Championships
23/24 AugustSouth of Ireland Open

East of Ireland Open

UCD Belfield, Dublin – Saturday 14/15 February

Men’s Épée | Men’s Foil | Men’s Sabre | Women’s Épée | Women’s Foil | Women’s Sabre


Men’s Épée

 Rank   Name   First name   Club 
 1   WRIGHT   John   UCD 
 2   BYRNE   Ross   DUFC 
 3   CORCORAN   Geoffrey   SALLE DUBLIN 
 3   TRACEY   Matthew   UCD 
 5   O’CONNOR   Fionn   DUFC 
 6   KULKA   Dawid   PEMBROKE 
 7   VERDON   Paul   GROSVENOR 
 8   BYRNE   David   DUFC 
 9   MADDEN   Gerard   QUB 
 10   LORIGA   Marco   PEMBROKE 
 11   O’MALLEY   Scott   SALLE DUBLIN 
 12   MCCARRON   Paul   QUB 
 13   ADAMS   Richard   QUB 
 14   BRENNAN   Paddy   PEMBROKE 
 15   CARNEC   Joseph   PEMBROKE 
 16   CARROLL   Donncdha   UCC 
 17   WHELAN   Shane   SALLE DUBLIN 
 18   PORTER   Timothy   DUFC 
 19   FLOUDAS   Achilleas   DUFC 
 20   CALLANAN   Denis   WREXHAM 
 21   WONG   Calvin   UCD 
 22   LYNCH   Pat   SALLE DUBLIN 
 23   MCCARTNEY   William   SALLE DUBLIN 
 24   POON   Kevin   UCC 
 25   KUCZERA   Filip   DUFC 
 26   MASTERSON   Brendan   NUIG 
 27   CLARKE   Sean   NUIG 
 28   KINNEY   Chance   UCD 
 29   RYAN   Sean   UCD 
 30   DOYLE   Myles   DUFC 
 31   CRANNY   Ronan   NUIG 
 32   LARKIN   Conor   NUIG 
 33   MCCARTNEY   Dylan   SALLE DUBLIN 
 34   BOEGNER   Eike   NUIG 
 35   HAYTER   Kieran   BLESSINGTON 

Men’s Foil

 Rank   Name   First name   Club 
 1   NAGLE   Conor   PEMBROKE 
 2   LEE   Philip   PEMBROKE 
 3   CRIPWELL   Phillip   PEMBROKE 
 3   WYATT   John   PEMBROKE 
 5   HOULDSWORTH   Alastair   BELFAST 
 6   COUPER   Grant   SALLE DUBLIN 
 7   WRIGHT   John   UCD 
 8   HAYES   Rory   UCC 
 9   REID   Gareth   GROSVENOR 
 10   DIGHT   Patrick   MUNSTER BLADES 
 11   HANLON   Killian   DUFC 
 12   WETHERBEE   Benjamin   UCC 
 13   WHITE   David   BELFAST 
 14   WHITTAKER   Sean   UCC 
 15   PYNE   Neal   UCC 
 16   DEMPSEY   Patrick   SAXON 
 17   HOGAN   Colin   UCC 
 18   WHYTE   Andrew   UCD 
 19   NESIRKY   Oscar   MUNSTER BLADES 
 20   WALLACE   Luke   GROSVENOR 
 21   LAVIN   Paul   UCD 
 22   PATMORE   Sean   DUFC 
 23   LEKKE-HENSOLDT   Bartosz   UCD 
 24   WALSH   Gavin   UCD 
 25   MACSWEENEY   Kevin   UCC 
 25   STREIGHT   Chris   QUB 
 27   GREENE   Kyle   NUIG 
 28   O’TOOLE   Silas   UCD 
 29   FLOUDAS   Achilleas   DUFC 
 30   GUY   Ciaran   NUIG 
 31   DIGHT   Luke   MUNSTER BLADES 
 32   LIZÉ   Gabriel   UCC 
 33   PRIOR   Shane   UCD 
 34   DAVITT   Fionan   UCD 

Men’s Sabre

Overall ranking

 Rank   Name   First name   Club 
 1   CONCANNON   Stephen   SALLE DUBLIN 
 2   KIRIMILIDIS   Michalis   SALLE DUBLIN 
 3   CLARKE   Aidan   SALLE DUBLIN 
 3   MACSWEENEY   Kevin   UCC 
 5   KELLEHER   Colm   DUFC 
 6   HEALY   Séan   DUFC 
 7   GARTON   Tadhg   DUFC 
 8   HALPENNY   Paddy   DKIT 
 9   FLYNN   Fionn   BOYNE VALLEY 
 10   JEZEQUEL   Tristan   UCC 
 11   BRIGADIR   Igor   UCD 
 12   PHELAN   Sylvester   UCD 
 13   ROWLEY   Padraic   DUFC 
 14   DOWLING   Luke   DUFC 
 15   COALTER   Matthew   DUFC 
 16   O’FLYNN   Derick   NUIG 
 17   PATMORE   Sean   DUFC 
 18   JARNAGIN   Owen   UCD 
 19   HALKIADAKIS   Georgos   BOYNE VALLEY 
 20   SCHULTE   Janic   NUIG 
 21   GUY   Ciaran   NUIG 
 22   THOMPSON   Thomas   QUB 
 23   GREENE   Kyle   NUIG 
 24   ALLEN   James   QUB 
 25   MCDAID   James   ITC 

Women’s Épée

 Rank   Name   First name   Club 
 1   COLEMAN-LENEHAN   Kate   UCD 
 2   JOHNSON   Kerrie   PLYMOUTH FENCING CLUB 
 3   MELLON-WHELAN   Sorcha   SALLE DUBLIN 
 3   NESIRKY   Frankie   MUNSTER BLADES 
 5   HINDSGAUL   Camille   DUFC 
 6   MULLEN   Alisha   PENTHALON IRELAND 
 7   MCDONOUGH   Fiadhnait   NUIG 
 8   SLATER   Charlotte   LISBURN GLADIATORS 
 9   DIGHT   Emer   MUNSTER BLADES 
 10   JOHNSON   Lucy   DUFC 
 11   DONAGHY   Laura   DUNDEE 
 12   MELLY   Eva   PENTHALON IRELAND 
 13   KANE   Suzie   DCU 
 14   SCHWARZ-KUHFUS   Melissa   UCC 
 15   MCGILL   Lorraine   MUFC 
 16   BRASSIL   Sive   UCD 
 17   CAFFREY   Shauna   DUFC 
 18   LEGRAND   Marie   DUFC 
 19   HARRON   Brienin   FOYLE 
 20   COUGHLAN   Jen   BLESSINGTON 
 21   HERNANDEZ   Catharina   NUIG 

Women’s Foil

 Rank   Name   First name   Club 
 1   RAMALHO   Joana   U/A 
 2   GILLESPIE   Katie   QUB 
 3   SLATER   Charlotte   LISBURN GLADIATORS 
 3   THOMAS   Rachel   DUFC 
 5   MIRAKOFF   Laura   UCD 
 6   RYAN   Rebecca   DUFC 
 7   MCDONOUGH   Fiadhnait   NUIG 
 8   PERCIVAL   Crystal-Rose   DUFC 
 9   MINITER   Michelle   UCD 
 10   SHEEHAN   Belinda   UCD 

Women’s Sabre

 Rank   Name   First name   Club 
 1   MATYAS   Szabina   SALLE DUBLIN 
 2   NOUVIAN   Manon   DUFC 
 3   BALL   Mary   U/A 
 3   CLARKE   Evie   DUFC 
 5   ZIEMELE   Gerda   UCD 
 6   CLARK   Anne   UCC 
 7   MCCABE   Cliona   BOYNE VALLEY 
 8   BERANGER   Laura   UCC 
 9   BOGUCKA   Agnieszka   NUIG