2016/17 Season Results

22-23 AprilNational Championships 2017
18-19 MarchStudent Individual Championships
11-12 MarchBelfast Open
26 FebruaryDublin Épée
25 FebruaryTrinity Team Foil
11-12 FebruaryEast of Ireland Open
28-29 JanuaryProf. Duffy Memorial Team Épée
21-22 JanuaryNorthern Ireland Open
14 JanuaryTrinity Cup
10 DecemberWinter Blade (An Lann Gheimhridh)
19-20 NovemberDerry Open
12-13 NovemberIrish Open
5-6 NovemberSchull Novice Cup
29-30 OctoberWest of Ireland Open
22-23 OctoberNorth West Open
8-9 OctoberIntermediates Championship
1 OctoberLord Killanin Trophy - Junior Épée & Foil
17 SeptemberNational Club Championships
28-29 AugustSouth of Ireland Open (note: Fencing Time link)

Prof. Duffy Memorial Team Épée

Men’s Épée

 Rank   Team Name   Fencers 
 1   PEMBROKE FAR FAR AWAY    Joseph Carnec (Pembroke FC)
 Yves Carnec (Pembroke FC)
 David Losonczi (Pembroke FC)
 Joffrey Martelly (Pembroke FC)
 2   PEMBROKE FC    Ido Ajzenstadt (Pembroke FC)
 Paddy Brennan (Pembroke FC)
 Antoine O’Kelly (Pembroke FC)
 Duncan Salter (Pembroke FC)
 3   BRIAN BORU FC   Ricardo Dominguez (Brian Boru FC)
 Scott O’Malley (Brian Boru FC)
 Zoltan Szilagyi (Brian Boru FC) 
 3   DUFC 1   Giovanni Buzzi (DUFC)
 Maxton Milner (Brixton FC)
 Albert Sanfeliu (DUFC)
 5   DUFC 2   Ross Byrne (DUFC)
 Rory Greenan (DUFC)
 Sam Mitchell (DUFC)
 6   ONE AND A HALF EPEEIST   Alastair Houldsworth (Belfast FC)
 Laurentiu Ricuta (UCC)
 Michael Thompson (Lisburn Gladiators) 
 7   LEIPZIG 2   Andreas Halm (TH BSG Stahl Nordhausen)
 Ole-Hans Maiwald (SH BSG Stahl Nordhausen)
 Ulf Woitas
 8   NORTHAMPTON ALPHA   Abdul Al-Tayib (Northampton)
 George Partridge (Huntingdon)
 Paul Willmott (Northampton)
 9   NORTHAMPTON PRIME   Paul Drake (Northampton)
 Levi Johnson (Northampton)
 Nicholas Partridge (OPS Épée)
 10   SALLE DUFFY   Thomas Froth
 Paul McCarron (QUB)
 Richard Noonan (Salle Duffy)
 Shane Whelan (Salle Dublin)
 11   UCD 1   Colm Casserly (UCD)
 Mike Healy (UCD)
 Sean Ryan (UCD / Pentathlon Ireland)
 12   LEIPZIG 1   Olaf Klobes (TUS Osterburg Weida)
 Werner Lauer (FC Leipzig)
 Mario Voigt
 13   A GREEK, A POLISH AND IRISH
GUYS WALK INTO A BAR 
 Daniel Barry (DUFC)
 Achilleas Floudas (DUFC)
 Filip Kuczera (DUFC)
 Rory Scanon (DUFC)
 14   WEXFORD / ESSEN   Corrado Forte
 Shane Molloy
 Jorg Tappe
 15   DUFC 3   Paul-Ryan Begley (DUFC)
 Myles Doyle (DUFC)
 Niall Gibbons (DUFC)
 16   UCD A   Simone Cima (UCD)
 Jack Chen (UCD)
 Rowan McLachlan (UCD)
 Jake Murray (UCD)
 17   DCU   Jehdil Dizon (DCU)
 Kieran Hayter (DCU)
 Reece McClean (DCU)

Women’s Épée

 Rank   Team Name   Fencers 
 1   CADS (COLCHESTER & DISTRICT FC)   Nicola Hull (Dream Fencing)
 Julie Henson (Norfolk FC)
 Mariette Mason (CADS)
 Megan Redding (University of Essex)
 2   ESSEN    Beffina Graf
 Annika Graf
 Charlotte Reinhold
 3   LEIPZIG   Carolin Schneider (BSG Stahl Nordhausen)
 Manuela Speer (FC Leipzig)
 Katja Straub (TUS Osterburg Weida) 
 3   DUFC 1   Camille Hindsgaul (DUFC)
 Lucy Johnson (DUFC)
 Marie LeGrande (DUFC)
 5   UCD 1   Laura Donaghy (UCD / Brian Boru FC)
 Sorcha Mellon-Whelan (UCD / Salle Dublin)
 Alisha Mullen (UCD / Pentathlon Ireland)
 Agnieska Uba (Imperial College London)
 6   VMA PRINCESSES   Abby Brown (Northampton FC)
 Vera Juhasz (Stockport FC)
 Marg Oniye (Haverstock FC) 
 7   UCD A   Phoebe Ireland (UCD)
 Sophia McGee (Munster Blades)
 Kristine Rozenberga (UCD)
 8   DUFC 2   Shauna Caffrey (DUFC)
 Eszter Lujber (DUFC)
 Andreea Nicoara (DUFC)
 9   DUFC 3   Dearbhaile Collins (DUFC)
 Lucia Grijpink (DUFC)
 Kayleigh McGinley (DUFC)