2015/16 Season Results

30 AprilJunior National Championships 2016
23-24 AprilNational Championships 2016
16 AprilGalway Novice Foil
19-20 MarchBelfast Open
12-13 MarchStudent Individual Championships
27-28 FebruaryDublin Épée
27 FebruaryTrinity Team Foil
20 FebruaryVinnie Duffy Sabre
13/14 FebruaryEast of Ireland Open
6/7 FebruaryMaynooth Novice Cup
23/24 JanuaryNorthern Ireland Open
12 DecemberWinter Blade (An Lann Gheimhridh)
28/29 NovemberIrish Open
14/15 NovemberDerry Open
7 NovemberTrinity Cup
31 October / 1 NovemberWest of Ireland Open
24/25 OctoberNorth West Open
17 OctoberLord Killanin Trophy (Pembroke Youth Series)
3/4 OctoberIrish Intermediate Championships
19/20 SeptemberGalway Open
29/30 AugustSouth of Ireland Open

Dublin Épée

27-28 February 2016 – Trinity College Sports Centre, Dublin.


Men’s Épée

Place Surname First Name Club(s)
1 CORCORAN Geoffrey QUB
2 RICUTA Laurentiu UCC
3T WHELAN Shane SALLE DUBLIN
3T CARNEC Yves PEMBROKE FC
5 SALTER Duncan PEMBROKE FC
6 CARNEC Joseph PEMBROKE FC
7 ANASTASE Radu BLESSINGTON FC
8 GONCHAROV Gleb PEMBROKE FC
9 O’BRIEN Tom PENTATHLON IRELAND
10 CASSERLY Colm UCD
11 BOYLE Conor MAYNOOTH UNIVERSITY
12 KOVAC Peter DCU
13 LOUGHNANE Mark CONNAUGHT
14 BYRNE Ross DUFC
15 RYAN Sean UCD
16 THOMPSON Michael LISBURN GLADIATORS
17 KULKA Dawid PEMBROKE FC
18 FLOUDAS Achilleas DUFC
19 O’SULLIVAN Sean DCU
20 MITCHELL Sam DUFC
21 HAYTER Kieran BLESSINGTON FC
22 WANG Meng RAVENWOOD FC
23 CANNYGHIN Dylan RAVENWOOD FC
24 SUTHERLAND Kirk PENTATHLON IRELAND
25 O’BRIEN Tim PEMBROKE FC
26 SAVAGE Robbie PENTATHLON IRELAND

Women’s Épée

Place Surname First Name Club(s)
1 JOHNSON Lucy DUFC
2 LEWANDOWSKA Magdalena PEMBROKE FC
3T MION Anna Lise PEMBROKE FC
3T MULLEN Alisha UCD
5 HINDSGAUL Camille DUFC
6 KEELEY Chloe BLESSINGTON FC
7 KANE Suzanne DCU
8 SHEPPARD Jessica RAVENWOOD FC
9 COUGHLAN Jen BLESSINGTON FC
10 MCGOWAN Sophie DUFC
11 CAFFREY Shauna DUFC
12 MCGEE Sophia MUNSTER BLADES
13 NDEBELE Nellie BLESSINGTON FC
14 HARRON Brienin FOYLE FENCING