This page displays the entry lists for the 2018 West of Ireland Open, taking place on 6-7 October.


Event DetailsEntry FormEntry Lists


* denotes payment due at check-in

Men’s Épée

Number Name Club
1 Cian Spillane Pembroke FC / Brian Boru FC
2 Finn Heaslip* Brian Boru FC / Pentathlon Ireland
3 Paul-Ryan Begley* DUFC
4 Dawid Kulka Brian Boru FC
5 Rory High Edinburgh FC
6 John Kehoe Blessington FC / Ravenwood FC
7 Duncan Salter Brian Boru FC
8 Achilleas Floudas DUFC / Brian Boru FC
9 Stephen Grogan DUFC
10 Colm Casserly UCD
11 Yves Carnec Pembroke FC
12 Joseph Carnec Pembroke FC
13 Paddy Brennan* Brian Boru FC
14 Alastair Houldsworth Belfast FC
15 Adelchi Orifici Ravenwood FC
16 Joseph Richardson Brian Boru FC
17 Rory Clarke* Maynooth University
18 David White Belfast FC
19 Sean Ryan Brian Boru FC / UCD
20 Anthony Marinos Brian Boru FC / UCC
21 Tristan Real UCC
22 Balazs Barcza Brian Boru FC
23 Peter Kovac Ravenwood FC
24 Cian Murphy* NUI Galway
25 Tom O’Brien* Pentathlon Ireland / Brian Boru FC
26 Fionán Davitt UCC
27 Igor Karaganov* NUI Galway
28 Ross Byrne DUFC
29 David Losonczi En Garde FC / Pembroke FC
30 Mihai Zamfir Brian Boru FC
31 Rainer Bolte Connaught FC
32 Callum Baldrick NUI Galway
33 Jonathan Burnside Magee Fencing
34 Sean Clarke NUI Galway
35 Luke Roberts Connaught FC

Women’s Épée

Number Name Club
1 Isabelle Clarke Brian Boru FC
2 Kirsten Siig Pallesen NUI Galway / Varde Faegteklub
3 Phoebe Ireland UCD
4 Martha Crowe UCD
5 Eszter Lujber* DUFC
6 Sabina Kelly Falke DUFC
7 Kayleigh McGinley* DUFC
8 Aisling Mellon-Whelan Brian Boru FC
9 Sorcha Mellon-Whelan Salle Dublin
10 Sophie McGowan DUFC
11 Alisha Mullen UCD/Pentathlon Ireland
12 Camille Hindsgaul* DUFC
13 Jessica Sheppard* Ravenwood FC
14 Dearbhaile Collins DUFC
15 Gráinne O Connor* NUI Galway
16 Kate Barrett Brian Boru FC / Pentathlon Ireland
17 Leah O’Neill Pentathlon Ireland
18 Chloe Keeley Blessington FC / UCD
19 Saoirse Moore Connaught FC / Brian Boru FC

Men’s Foil

Number Name Club
1 Duncan Salter Brian Boru FC
2 Kevin Foley Pembroke FC
3 Jack MacSweeney UCC
4 Padraig Mac Ardghail NUI Galway
5 Graham Shaw UCC
6 Fearghal Donaghy DUFC
7 Alastair Houldsworth Belfast FC
8 Mohammed Alsaleh NUI Galway
9 Nathan Boles* NUI Galway
10 Andrea Petrignani UCD
11 Claudio Dominik Sosa Smatrala* Pembroke FC
12 David White Belfast FC
13 Jason O Grady* Maynooth University
14 Elliot Schneier DUFC
15 Claudio Dominik Sosa Smatrala* Pembroke FC
16 Tristan Real UCC
17 Jonathan Herz Pembroke FC
18 Fionán Davitt UCC
19 Seán Ryan NUI Galway
20 Joshua Ryan Pembroke FC
21 Sean Patmore DUFC

Women’s Foil

Number Name Club
1 Kirsten Siig Pallesen NUI Galway / Varde Faegteklub
2 Phoebe Ireland UCD
3 Rita Diczhazi* UCC
4 Gemma Wright Ballester* RCSI
5 Annemarie Sullivan Pembroke FC
6 Fiadhnait McDonough
7 Carmel Comiskey DUFC
8 Alexis Mandon* UCD
9 Sarah Shaw Hunterhouse College
10 Gráinne O Connor* NUI Galway
11 Katya Rybakova Pembroke FC

Men’s Sabre

Number Name Club
1 Colm Kelleher DUFC
2 Alex Reilly DUFC
3 Davin Barrett Maynooth University
4 William O’Sullivan DUFC
5 Jack MacSweeney UCC
6 Fearghal Donaghy DUFC
7 Nathan Boles* NUI Galway
8 Christian Hegarty Magee Fencing/Dundee University FC
9 Conor Duggan* UCD
10 Nigel Johnson Steeves UCC
11 Brian Crowley UCD
12 Conor Duggan UCD
13 Luke Dowling DUFC
14 Samuel Morrissey* Munster Blades FC
15 Nathan Soch NUI Galway FC

Women’s Sabre

Number Name Club
1 Lillias Healy UCC
2 Rita Diczhazi* UCC
3 Fiadhnait McDonough
4 Niamh Keogh* NUI Galway
5 Sadhbh Skehan* NUI Galway
6 Imogen McGuckin DUFC
7 Anna Zink DUFC
7 Emma Jane McLaughlin Magee Fencing