2016/17 Season Results

22-23 AprilNational Championships 2017
18-19 MarchStudent Individual Championships
11-12 MarchBelfast Open
26 FebruaryDublin Épée
25 FebruaryTrinity Team Foil
11-12 FebruaryEast of Ireland Open
28-29 JanuaryProf. Duffy Memorial Team Épée
21-22 JanuaryNorthern Ireland Open
14 JanuaryTrinity Cup
10 DecemberWinter Blade (An Lann Gheimhridh)
19-20 NovemberDerry Open
12-13 NovemberIrish Open
5-6 NovemberSchull Novice Cup
29-30 OctoberWest of Ireland Open
22-23 OctoberNorth West Open
8-9 OctoberIntermediates Championship
1 OctoberLord Killanin Trophy - Junior Épée & Foil
17 SeptemberNational Club Championships
28-29 AugustSouth of Ireland Open (note: Fencing Time link)

Men’s Épée

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   SLATER   Philip   LISBURN GLADIATORS FC 
 2   CARNEC   Joseph   PEMBROKE FC 
 3   SALTER   Duncan   PEMBROKE FC / BRIAN BORU FC 
 3   SIMPSON   Jamie   IMPERIAL COLLEGE LONDON / BRIXTON FC 
 5   CARNEC   Yves   PEMBROKE FC 
 6   O’MALLEY   Scott   BRIAN BORU FC 
 7   O’BRIEN   Tom   PENTATHLON IRELAND / BRIAN BORU FC 
 8   CHAMBERS   Benedict   FFF STOCKHOLM 
 9   KULKA   Dawid   PEMBROKE FC 
 10   O’KELLY   Antoine   PEMBROKE FC 
 11   WHELAN   Shane   SALLE DUBLIN 
 12   GIRVIN   William   LISBURN GLADIATORS FC 
 13   VERDON   Paul   GROSVENOR FC / RBAI 
 14   BRENNAN   Paddy   PEMBROKE FC 
 15   WANG   Meng   RAVENWOOD FC 
 16   RYAN   Sean   UCD 
 17   THOMPSON   Michael   LISBURN GLADIATORS FC 
 18   MARINOS   Anthony   UNIVERSITY COLLEGE CORK 
 19   CASSERLY   Colm   UCD 
 20   DAVITT   Fionan   UNIVERSITY COLLEGE CORK / UCD 
 21   O’BRIEN   Tim   PENTATHLON IRELAND / PEMBROKE FC 
 22   KELLY   Cathal   MUNSTER BLADES 
 23   BOYLE   Gerard   BELFAST FC 
 24   SAVAGE   Robbie   MUNSTER BLADES 
 25   MCNAMARA   Sean   PENTATHLON IRELAND 
 26   LAWLER   Jack   UCD 
 27   DONAGHY   Josh   UCD 
 28   RICHARDSON   Joseph   PEMBROKE FC / BRIAN BORU FC 
 29   FARRELL   Eoghan   DUBLIN CITY UNIVERSITY 

Women’s Épée

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   CONNER   Rachel   LASZLO’S FENCING 
 2   COLEMAN   Kate   BRIAN BORU FC / PENTATHLON IRELAND 
 3   JOHNSON   Lucy   DUFC 
 3   SLATER   Charlotte   LISBURN GLADIATORS 
 5   MION   Anna-Lise   PEMBROKE FC 
 6   KALIMTGIS   Sophia   KNIGHTSBRIDGE FC 
 7   COYLE   Natalya   BRIAN BORU FC / PENTATHLON IRELAND 
 8   GAUTIER   Virginie    
 9   MELLON-WHELAN   Sorcha   UCD 
 10   CLARKE   Isabelle   MUNSTER BLADES 
 11   MCGEE   Sophia   MUNSTER BLADES 
 12   CAFFREY   Shauna   DUFC 
 13   COLLINS   Dearbhaile   DUFC 
 14   DONAGHY   Laura   UCD 
 15   SHEPPARD   Jessica   RAVENWOOD FC 
 16   KRAMAN   Elisabeth   DCU 

Men’s Foil

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   NAGLE   Conor   MUNSTER BLADES 
 2   CRIPWELL   Phillip   DUFC 
 3   LAVIN   Gerard   SALLE BOSTON 
 3   SYKES   Lachlan   SALLE BOSTON 
 5   JOHNSTON   Alastair   SALLE HOLYROOD 
 6   WALLACE   Luke   GROSVENOR FC 
 7   VERDON   Paul   GROSVENOR FC / RBAI 
 8   LEE   Philip   PEMBROKE FC 
 9   THOMPSON   Michael   LISBURN GLADIATORS / RBAI 
 10   HANLON   Killian   DUFC 
 11   DIGHT   Patrick   MUNSTER BLADES 
 12   WHYTE   Andrew   UCD 
 13   HAYES   Rory   UCC 
 14   COUPER   Grant   SALLE DUBLIN 
 15   DONAGHY   Fearghal   DUFC 
 16   NEVILLE   Adam   UCD 
 17   CONNERY   Jonathan   GROSVENOR FC 
 18   WALSH   Paul   UCD 
 19   WHITE   David   BELFAST FC 
 20   MCKAY   Matthew   RBAI / FENCE LIKE AN OLYMPIAN 
 21   LEE   Adrian   PEMBROKE FC 
 22   LUNEY   Rowan   RBAI 
 23   DAVITT   Fionán   UNIVERSITY COLLEGE CORK / UCD 

Women’s Foil

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   LEE   Anna   PEMBROKE FC 
 2   VELMA   Emilia   PEMBROKE FC 
 3   MCDONOUGH   Fiadhnait   NUI GALWAY 
 3   PERCIVAL   Crystal-Rose   DUFC 
 5   MION   Anna-Lise   BRIAN BORU FC / PEMBROKE FC 
 6   NIC THOMAS   Ellen   DUFC 
 7   MCCONVEY   Catherine   FENCE LIKE AN OLYMPIAN 
 8   ROZENBERGA   Kristine   UCD 
 9   MCHUGH   Leah   DUFC 
 10   SULLIVAN   Annemarie   PEMBROKE FC 
 11   WRIGHT BALLESTER   Gemma   RCSI / DUFC 
 12   FAST   May Jeanette   UNIVERSITY COLLEGE CORK 
 13   SARIDAKIS   Niki   UNIVERSITY COLLEGE CORK 

Men’s Sabre

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   CONCANNON   Stephen   SALLE DUBLIN 
 2   KIRIMLIDIS   Michalis   SALLE DUBLIN 
 3   FLYNN   Fionn   DKIT / SALLE DUBLIN 
 3   AIME   Frantz   CHC ESCRIME 
 5   GARTON   Tadhg   DUFC 
 6   HARKIN   Daithi   FOYLE FENCING 
 7   CROWLEY   Brian   UCD 
 8   MCDERMOTT   Oisin   UCD / SALLE DUBLIN 
 9   BRIGADIR   Igor   UCD 
 10   DOWLING   Luke   DUFC 
 11   MCENEANEY   Padraigh   DKIT 
 12   DWANE   Oisin   UNIVERSITY COLLEGE CORK 

Women’s Sabre

 Ranking   Name   First name   Club 
 1   MARSHALL   Kathryn   FOYLE FC / UNIVERSITY OF SURREY 
 2   TAYLOR   Beth   LISBURN GLADIATORS 
 3   BARCLAY   Erin   UNIVERSITY COLLEGE CORK 
 3   ZIEMELE   Gerda   UCD 
 5   MCGUCKIN   Imogen   DUFC 
 6   CORMICAN   Ciara   LISBURN GLADIATORS FC 
 7   NIC MHAGHNUSA   Samhain   UCD 
 8   RUSH   Bethany   DUFC 
 9   DEBHUINN   Una   RAVENWOOD FC 
 10   HARRON   Brienin   FOYLE FENCING