2015/16 Season Results

30 AprilJunior National Championships 2016
23-24 AprilNational Championships 2016
16 AprilGalway Novice Foil
19-20 MarchBelfast Open
12-13 MarchStudent Individual Championships
27-28 FebruaryDublin Épée
27 FebruaryTrinity Team Foil
20 FebruaryVinnie Duffy Sabre
13/14 FebruaryEast of Ireland Open
6/7 FebruaryMaynooth Novice Cup
23/24 JanuaryNorthern Ireland Open
12 DecemberWinter Blade (An Lann Gheimhridh)
28/29 NovemberIrish Open
14/15 NovemberDerry Open
7 NovemberTrinity Cup
31 October / 1 NovemberWest of Ireland Open
24/25 OctoberNorth West Open
17 OctoberLord Killanin Trophy (Pembroke Youth Series)
3/4 OctoberIrish Intermediate Championships
19/20 SeptemberGalway Open
29/30 AugustSouth of Ireland Open

Maynooth Novice Cup

5-6 February 2016 – Maynooth University, Co. Kildare. * denotes beginner fencer.


Men’s Épée

Top Beginner: Sam Mitchell (DUFC) – 1st

 Rank   Name   First name   Club 
 1   MITCHELL   Sam*   DUFC 
 2   CASSERLY   Colm   UCD 
 3   DOYLE   Myles   DUFC 
 3   O’BRIEN   Tim*   PEMBROKE FC 
 5   SCANLON   Rory   DUFC 
 6   GIBBONS   Niall*    DUFC 
 7   POWER   Emmet   UCC 
 8   BETTI   Pierpaolo*   UCC 
 9   WANG   Meng   RAVENWOOD FC 
 10   MURRAY   Jake*   UCD 
 11   O’DONAGHY   Fearghal   DUFC 
 12   GUY   Ciarán   NUI GALWAY 
 13   JOFFE-MCLACHNAN   Rowan*   UCD 
 14   ERIBO   Moses*   MAYNOOTH UNIVERSITY 
 15   CLARKE   Rory*   MAYNOOTH UNIVERSITY 
 15   KEENAN   Shane*   UCD 

Women’s Épée

Top Beginner: Celene Donaghy (Grosvenor) – 3rd

 Rank   Name   First name   Club 
 1   JOHNSON   Lucy   DUFC 
 2   KEELEY   Chloe   BLESSINGTON FC 
 3   DONAGHY   Celene*   GROSVENOR 
 3   SCHWARZ   Melissa   UCC 
 5   MCGOWAN   Sophie   DUFC 
 6   SHERRY   Mia   BLESSINGTON FC 
 7   COUGHLAN   Jen   BLESSINGTON FC 
 8   STALLARD   Jess*   UCD 
 9   NDEBELE   Nellie   BLESSINGTON FC 
 10   MCGEE   Sophia   MUNSTER BLADES FC 
 11   MILOJEVIC   Teodora*   NUI GALWAY 
 12   KELLY-FALKE   Sabina*   DUFC 

Men’s Foil

Top Beginner: Ferdia Durkin (UCD) – 7th

 Rank   Name   First name   Club 
 1   DONAGHY   Fearghal   DUFC 
 2   BRYANT   James   DUFC 
 3   GUY   Ciarán   NUI GALWAY 
 3   LEKKE-HENSOLDT   Bartosz   UCD 
 5   CLEARY   Cian   MAYNOOTH UNIVERSITY 
 6   KENNEDY   Patrick    NUI GALWAY 
 7   DURKIN   Ferdia*   UCD 
 8   BARRET   Davin*   MAYNOOTH UNIVERSITY 
 9   ERIBO   Moses*   MAYNOOTH UNIVERSITY 
 10   PECK   Garvan   UCC 
 11   CASSERLY   Colm   UCD 
 12   PASZENDA   Patryck*   MAYNOOTH UNIVERSITY 
 13   SCANLON   Rory   DUFC 
 14   MITCHELL   Sam*   DUFC 
 15   EKOBA   Obinna*   DUFC 
 16   NOLAN   Ciarán*   DUFC 
 17   GATEL   Robin   DUFC 
 18   ROWLANDS   David*   UCC 
 19   RYAN-PURCELL   John*   DUFC 
 20   REAL   Tristan*   UCC 
 21   KEENAN   Shane*   UCD 
 22   Clarke   Rory*   MAYNOOTH UNIVERSITY 
 23   FORBES   Liam*   UCD 

Women’s Foil

Top Beginner: Kristine Rozenberga (UCD) – 2nd

 Rank   Name   First name   Club 
 1   NIC THOMÁS   Ellen   DUFC 
 2   ROZENBERGA   Kristine*   UCD 
 3   MCHUGH   Leah   DUFC 
 3   NUGENT   Ellen*   UCD 
 5   MILOJEVIC   Teodora*   NUI GALWAY 
 6   MCGOWAN   Sophie   DUFC 
 7   TAY   Cady*   DUFC 
 8   FAST   May-Jeannette*   DUFC 
 9   CALNAN   Margaret*   UCC 
 10   HAVERTY   Ruth*   DUFC 
 11   ARMSTRONG   Nicola*   DUFC 
 12   NIC MHAGNUSA   Samhain*   UCD 

Men’s Sabre

Top Beginner: Eoin O’Murchadha (IT Carlow) – 3rd

 Rank   Name   First name   Club 
 1   COALTER   Matthew   DUFC 
 2   PHELAN   Tomás   IT CARLOW 
 3   ALLEN   James   QUB 
 3   O’MURCHADHA   Eoin   IT CARLOW 
 5   KAVANAGH   David   DUFC 
 6   BRYANT   James    DUFC 
 7   GUY   Ciarán   NUI GALWAY 
 8   HAYES   Patrick   DUFC 
 9   CLEARY   Cian   MAYNOOTH UNIVERSITY 
 10   URBEITIS   Zygimantas   DKIT 
 11   ERIBO   Moses*   MAYNOOTH UNIVERSITY 
 12   MITCHELL   Sam*   DUFC 
 13   BARRETT   Davin*   MAYNOOTH UNIVERSITY 
 14   PASZENDA   Patryk*   MAYNOOTH UNIVERSITY 
 15   DALY   Tim   BOYNE VALLEY 
 16   YUNZHI   Zhao*   IT CARLOW 
 17   DOOLEY   Ross*   BOYNE VALLEY 

Women’s Sabre

Top Beginner: Carolina Bonsignori (UCC) – 2nd

 Rank   Name   First name   Club 
 1   SUKNOBPAKIT   Praweena   IT CARLOW 
 2   BONSIGNORI   Carolina*   UCC 
 3   MCHUGH   Leah   DUFC 
 3   MCGUCKIN   Imogen   DUFC 
 5   GALNIECE   Marjeta   IT CARLOW 
 6   HAVERTY   Ruth*   DUFC 
 7   MAJERCZAKOVA   Barbora*   MAYNOOTH UNIVERSITY 
 8   FEENSTRA   Sanne*   UCD