Past Events this Season


Date Event Weapon/s Location Age Group & Participants
23-24 September Cadet Circuit: Geneva (Women’s Épée) E Switzerland U17
23-24 September Cadet Circuit: Konin (Men’s and Women’s Sabre) S Poland U17
31-1 Sept-Oct Cadet Circuit: Godollo (Men’s and Women’s Sabre) S Hungary U17
7-8 October Cadet Circuit: Antalya (Men’s Épée) E Turkey U17
7-8 October Cadet Circuit: Zrenjanin (Women’s Épée) E Serbia U17
7 October Pembroke Youth Series: Lord Killanin Trophy F Loreto Abbey, Dalkey U7-U20. Flyer
14-15 October Cadet Circuit: Manchester (Men’s and Women’s Foil) F UK U17.
MF: Matthew McKay
WF: Emilia Velma
14-15 October Cadet Circuit: Meylan (Men’s and Women’s Sabre) S France U17
21-22 October Cadet Circuit: Budapest (Men’s and Women’s Foil, Men’s Épée) E-F Hungary U17
28-29 October Cadet Circuit: Klagenfurt (Men’s and Women’s Épée) E Austria U17
28-29 October Cadet Circuit: London (Men’s and Women’s Sabre) S UK U17. WS:
Ciara Cormican
4-5 November Cadet Circuit: Thessaloniki (Men’s Foil) F Greece U17
4-5 November Cadet Circuit: Samorin (Women’s Foil) F Slovakia U17
4-5 November Cadet Circuit: Sofia (Men’s and Women’s Sabre) S Bulgaria U17
11 November NI Junior Foil Series – Round 1 F tbc 8-16
11-12 November Cadet Circuit: Bonn (Men’s Epee) E Germany U17
11-12 November Cadet Circuit: Heidenheim (Women’s Epee) E Germany U17
11-12 November Cadet Circuit: Moedling (Men’s & Women’s Foil) F Austria U17. MF:
Robbie Cockburn
19 November Fencing Ireland Achievement Awards F Loreto Abbey, Dalkey 7-20
18-19 November Cadet Circuit: Espoo (Men’s & Women’s Épée) E Helsinki, Finland U17. WE:
Isabelle Clarke
Sophia Kalimtgis
18-19 November Cadet Circuit: Moscow (Men’s & Women’s Sabre) S Russia U17
2-3 December Cadet Circuit: Halle (Men’s Foil) F Germany U17.
Robbie Cockburn
Matthew McKay
2-3 December Cadet Circuit: Tauberbischofscheim (Women’s Foil) F Germany U17. WF:
Genevieve Clarke
2-3 December Cadet Circuit: Eislingen (Men’s & Women’s Sabre) S Germany U17
9 December NI Junior Foil Series – Round 2 F tbc 8-16
9-10 December Cadet Circuit: Grenoble (Men’s & Women’s Epee) E France U17.
9-10 December Cadet Circuit: Cabries (Men’s & Women’s Foil) F France U17. MF:
Robbie Cockburn
13 January 2018 NI Junior Foil Series – Round 3 F tbc 8-16
13-14 January Cadet Circuit: Bratislava (Men’s & Women’s Épée, Men’s Foil) E-F Slovakia U17. WE:
Isabelle Clarke
Sophia Kalimtgis
13-14 January Cadet Circuit: Poznan (Women’s Foil) F Poland U17
13-14 January Cadet Circuit: Moedling (Men’s & Women’s Sabre) S Austria U17
20 January Pembroke Youth Series: Excalibur Cup F Loreto Abbey, Dalkey 7-20
20-21 January Cadet Circuit: Copenhagen (Men’s & Women’s Epee) E Denmark U17. WE:
Sophia Kalimtgis
20-21 January Cadet Circuit: Pisa (Men’s & Women’s Foil) F Italy U17. MF:
Robbie Cockburn
27-28 January Cadet Circuit: Krakow (Men’s & Women’s Epee) E Poland U17. WE:
Charlotte Slater
27-28 January Cadet Circuit: Bucharest (Men’s & Women’s Sabre) S Romania U17
3 February 2018 NI Junior Foil Series – Round 4 F tbc 8-16
3-4 February CEP Foil Marathon F France 14-17. Link
10-11 February Cadet Circuit: Warsaw (Men’s Foil) F Poland U17. MF:
Matthew McKay
Robbie Cockburn
10-11 February Cadet Circuit: Satu Mare (Women’s Foil) F Romania U17
10 March 2018 NI Junior Foil Series – Round 5 F tbc 8-16
27 Feb-11 Mar Cadet European Championships F-E-S Sochi, Russia U17. Qualified fencers:
WE
Sophia Kalimtgis
Charlotte Slater

MF
Matthew McKay
Robbie Cockburn
Jake McGillion-Moore

WF
Emilia Velma
Genevieve Clarke